Оподаткування

Лист ДПА України від 17.08.2011 №9409/5/16-1516 Щодо оподаткування послуг у пп. "в" п. 183.3 Кодексу

                                           ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

                                                                           ЛИСТ

                                                    від 17.08.2011 р. N 9409/5/16-1516
                                          Щодо оподаткування послуг у пп. "в" п. 183.3 Кодексу

Відповідно до підпункту "б" пункту 185.1 статті 185 розділу V Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. N 2755-VI (далі - Кодекс) об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Податковий кредит з податку на додану вартість

Спілкою податкових консультантів України було направлено листа питань щодо формування податкового кредиту  з податку на додану вартість:

Голові Державної податкової служби України
 
У зв’язку з актуальністю питань  щодо формування податкового кредиту  з податку на додану вартість, які виникають  у платників податків у 2011 р.,  та численних звернень підприємств та організації, звертаємось до Вас стосовно наступного.
 
Статтею 168 Податкового Кодексу України (ПКУ)  встановлено порядок  формування  податкового  кредиту.
 
Відповідно до ст. 198.2 ПКУ, датою виникнення права платника податку на вiднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тiєї подiї, що вiдбулася ранiше:
 
  • дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарiв/послуг;
  • дата отримання платником податку товарiв/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Абзацом п’ять  ст.198.2 ПКУ визначено, що для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/ послуг засвідчується даними обліку.
 
Підтвердження факту поставки товарiв/ послуг податковою накладною може відбуватися пізніше.

Лист Державної податкової адміністрації України від 28.07.2011 №20450/7/16-1517-26 Щодо порядку оподаткування посередницьких послуг, які надаються нерезидентом

Агентська винагорода, що виплачується нерезиденту за надання агентських послуг за межами України не підлягає оподаткуванню ПДВ та податком на прибуток підприємств. Разом з тим, агентська винагорода відноситься резидентом (принципалом) до витрат пов’язаних із реалізацією товарів

Відповідь Міністерства фінансів України щодо оподаткування ПДВ операцій із постачання послуг з постачання ПЗ

 Міністерство фінансів України надало відповідь на лист АПІТУ від 16.05.2011 № 023/4 щодо внесення змін до Податкового кодексу України та повідомило свою позицію із піднятих  Асоціацією запитань. Мінфін вважає за недоцільне виключення з-під об’єктів оподаткування ПДВ операцій із постачання послуг з постачання програмного забезпечення та не підтримує законопроект запропонований АПІТУ (див. http://apitu.org.ua/vat). Свою позицію Мінфін, зокрема, пояснює таким:

  • під час надання пільг певним галузям існує небезпека перетворення короткочасної економічно обґрунтованої підтримки на довготермінову політику перерозподілу доходів держави на користь окремих секторів економіки або підприємств;
Прикріплений файлРозмір
2011-05-16-Letter_Minfin.pdf123.04 КБ
2011-06-15-reply-minfin.pdf829.03 КБ

Лист Державної податкової служби від 03.06.2011 р. N 15666/7/16-1517-26 Щодо застосування пені в разі самостійного виявлення помилок

Відповідно до пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - Кодекс) у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, розрахунку (далі - податкова декларація) (крім митної декларації або обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.

Платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний:

- або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

Лист Державної податкової адміністрації України від 26.05.2011 №14837/7/16-1517 "Про податок на додану вартість"

Державна податкова адміністрація України у зв'язку з численними запитами органів державної податкової служби та платників податків, а також з метою належної організації адміністрування податку на додану вартість надає методичні рекомендації для підготовки податкових консультацій платникам щодо порядку оподаткування операцій, перерахованих у підпункті "в" пункту 186.3 статті 186 розділу V Податкового кодексу України.

Згідно з підпунктом "б" пункту 185.1 статті 185 розділу V "Податок на додану вартість" Податкового кодексу України (далі - Кодекс) об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Статтею 186 розділу V Кодексу визначається місце постачання товарів та послуг. Правила визначення місця постачання послуг встановлені пунктами 186.2, 186.3 та 186.4 статті 186 розділу V Кодексу.

Місцем постачання послуг, перерахованих в пункті 186.3 статті 186 розділу V Кодексу, вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або - у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання.

Наказ Державної податкової адміністрації України від 14 квітня 2011 № 213 Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків та внесення змін до наказу ДПА України від 27.05.2008 N 355

Відповідно до норм статей 75 - 86 розділу II Податкового кодексу України та статті 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", з метою забезпечення єдиного порядку організації перевірок платників податків наказую:

1. Затвердити Методичні рекомендації щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків (додаток 1, додається).

2. Внести зміни до Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.2008 N 355, із змінами (додаток 2, додається).

3. ДПА в АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі забезпечити доведення цього наказу до підпорядкованих податкових органів.

4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника голови комісії з проведення реорганізації ДПА України, заступника Голови ДПА України Носачову І. В.

Голова комісії з проведення
реорганізації ДПА України,
Голова ДПС України 
В. Ю. Захарченко 
 
Додаток 1
до наказу ДПА України
14.04.2011 N 213

 

Методичні рекомендації щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків

АПІТУ проти повернення ПДВ для операцій з програмним забезпеченням

АПІТУ звернулася до Президента України з проханням ветувати прийнятий 19.05.2011 Закон України „Про внесення змін до Податкового кодексу України та затвердження ставок вивізного (експортного) мита на деякі види зернових культур” (законопроект № 8321 від 31.03.2011 http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc4_2?id=&pf3516=8321&skl=7 ).

Вказаним законом передбачається виключення норми підпункту 196.1.14 пункту 196.1 статті 196 із Податкового кодексу України та включення до об’єктів оподаткування ПДВ, зокрема, операції із постачання послуг з програмного забезпечення. За підрахунками АПІТУ внаслідок таких законодавчих змін втрати бюджету становитимуть 92 млн. грн. Водночас, пояснювальна записка до законопроекту 8321 не містить жодного економічного обґрунтування доцільності повернення ПДВ на операції, перелічені у підпункті «в» пункту 186.3 статті 186 ПК України.

Прикріплений файлРозмір
Draft-law.doc23 КБ
Explanation-note.doc91.5 КБ
Comparative-table.doc38 КБ
024_Letter_PU.pdf128.01 КБ

Відповідь ДПА у м. Києві щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг з програмного забезпечення


АПІТУ отримала відповідь від ДПА в м. Києві на свої звернення щодо оподаткування ПДВ операцій із постачання послуг з програмного забезпечення („ПЗ”) та операцій ремонту і технічного обслуговування електронно-обчислювальної техніки (див. попередню статтю).

У своєму листі від 10.03.2011 №2303/10/31-606 ДПА в м. Києві роз’яснює, що послуги з надання правовласником ліцензії на використання ПЗ забезпеченням слід розуміти як послуги з надання майнових прав інтелектуальної власності на об’єкт інтелектуальної власності, які підлягають оподаткуванню ПДВ за правилами підпункту «а» пункту 186.3 ст. 186 ПК України.

Прикріплений файлРозмір
2011_03_10_Reply_Kiev_State_Tax_Administration.doc2.43 MБ

Проблеми оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг з програмного забезпечення


14 січня 2011 року Комітетом Асоціації підприємств інформаційних технологій України з програмного забезпечення проведено круглий стіл на тему: «Податковий кодекс України: оподаткування ПДВ операцій із постачання послуг з програмного забезпечення» у конференц залі Адріївський готелю "Хрещатик".

В круглому столі взяли участь представники компаній 1С Украина, АБІ Україна, АйБіЕм, Асбіс, АМИ, Асус, АУЭЛБУ, Бакотек, БМС Консалтинг, Верна, EPAM Systems, ЕсАй БІС, Комплексні Рішення, Літер, Майкрософт , Міратех, МONT Україна, Навігатор, Софтпром, ЕсАй БІС, ЦЕБИТ.
Запрошені:
- Віталій Окнов – завідувач сектору розвитку програмного забезпечення та інформаційних технологій Держкомінформнауки.
- Тетяна Зацерковна – партнер, генеральний директор ТОВ «ААН «СейЯ-Кірш-аудит».
- Дмитро Гадомський – ЮК «Арцінгер».

Велика кількість учасників (близько 50 осіб) і жвава дискусія підтвердили актуальність теми та необхідність подальшого обговорення піднятих на круглому столі проблем, в т.ч. з представниками компетентних органів державної влади.

Найгострішою проблемою учасники визначили відсутність чіткого окреслення терміну «послуги з постачання програмного забезпечення» (ст. 186.3), оскільки «операції з постачання цих послуг не є об’єктом оподаткування ПДВ» (ст. 196.1, 196.1.14).

Прикріплений файлРозмір
2011_02_09_Letter_009_CMU_Software.pdf147.99 КБ
2011_02_09_Letter_010_CMU_technical_service.pdf132.5 КБ

Лист Державної податкової адміністрації України від 26.01.2011 № 2049/7/16-1117 Щодо наказу ДПА України від 24.12.2010 № 1002

Державна податкова адміністрація України повідомляє, що з метою забезпечення застосування пункту 201.15 статті 201 розділу V Податкового кодексу України (далі – Кодекс) наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 № 1002 „Про затвердження форми Реєстру виданих та отриманих податкових накладних та Порядку його ведення”, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.12.2010 за № 1402/18697 (далі – наказ № 1002), затверджено нову форму Реєстру виданих та отриманих податкових накладних (далі – Реєстр) та Порядок його заповнення (далі – Порядок).

Наказ № 1002 набрав чинності з дня офіційного опублікування (з 10 січня 2011 року – „Офіційний вісник України”, №101, 2010).

Нова форма Реєстру містить суттєві відмінності від попередньої:
1) Реєстр містить службові поля від 01 до 06.

У службовому полі Реєстру для відмітки про тип декларації (рядки 011 – 012) та службовому полі для відмітки про форму податкової декларації (рядки 021 – 024) вказується позначка (х) у рядку службового поля, яке відповідає типу та формі декларації.

У службовому полі Реєстру для відмітки номеру порції Реєстру (рядок 013) вказується числове значення від 01 до 99.

Лист Державної податкової адміністрації України від 24.01.2011 р. N1704/7/16-1517

Державна податкова адміністрація України у зв'язку із численними запитами платників податків, органів державної податкової служби та з метою належної організації адміністрування податку на додану вартість надає методичні рекомендації для підготовки податкових консультації платникам щодо термінів подання декларації з податку на додану вартість та сплати податкового зобов’язання у зв’язку з прийняттям Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. N 2755-VI (далі - Кодекс), який набрав чинність з 01 січня 2011 року (пункт 1 розділу ХІХ „Прикінцеві положення”).

І. Терміни подання декларації з податку на додану вартість

Статтею 34 розділу І Кодексу визначено види податкових періодів, з яких згідно з пунктом 202.1 статті 202 розділу V Кодексу для податку на додану вартість звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал.

Підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 розділу ІІ Кодексу визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Податковий кодекс України

02 грудня 2010 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 2755-VI - Податковий кодекс України. Кодекс офіційно опублікований 04.12.2010 у газеті Голос України № 229 (№ 229-230).

Кодекс набирає чинності з 01.01.2011, крім деяких пунктів, які зазначено у Розділі ХІХ «Прикінцеві положення».

Податковий кодекс України у форматі MS Word: Tax_Code_of_Ukraine.doc (3.77 MБ).

Прикріплений файлРозмір
Tax_Code_of_Ukraine.doc3.77 MБ

Найновіша редакція проекту Податкового кодексу

Найновіша редакція проекту Податкового кодексу опублікована 22 вересня на сайті ВРУ: http://gska2.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc4_1?id=&pf3511=38590

Остання редакція Проекту Податкового кодексу

13.09.2010 р., відбулось засідання Громадської колегії Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики щодо опрацювання проекту Податкового кодексу. В засіданні приймали участь Голова Комітету С.А. Терьохін, заступник міністра фінансів Т.І. Єфименко та члени Громадської колегії. На засіданні був присутній Генеральний директор АПІТУ Юрій Пероганич.

С.А. Терьохін зазначив, що існують концептуальні питання, які необхідно вирішити при опрацюванні проекту Податкового кодексу. Серед них:

    • податковий облік прив'язується в поекті до бухгалтерського обліку, в той час як стандарти бухгалтерського обліку затверджуються Міністерством фінансів і можуть бути змінені без залучення Кабінету Міністрів та Верховної Ради;
    • амортизація передбачається різними меотдами, в той час, коли всі країни світу не мають інваріантності;
    • ПДВ передбачається автоматично відшкодовувати для добросовісних платників податку. При цьому критеріїв визначення добросовісних платників немає, що може за собою потягти відсутність відшкодування;
    • для банків не змінено процедури резервації;
    • не визначено концепцію спрощеної системи оподаткування.
  • Було запропоновано створити робочу групу по опрацюванню цих та інших концептуальнихх питань, до яких Мінфіну будуть передані усі наробки до проекту.

    Прикріплений файлРозмір
    проект_13_09_2010.doc3.48 MБ
    RSS-матеріал