Легалізація комп'ютерних програм: пропозиції АПІТУ до Рекомендацій слухань у Верховній Раді України

08 вересня 2008 р., Вих.№205

Голові Комітету Верховної Ради України
з питань науки і освіти
Полохалу В.І.

Шановний Володимире Івановичу!

Асоціація підприємств інформаційних технологій України (АПІТУ) дякує за надану представникам Асоціації можливість взяти участь у слуханнях у Комітеті Верховної Ради України з питань науки і освіти „Ефективність застосування законодавства України у сфері авторського права і суміжних прав” 3 вересня 2008 року та, враховуючи досвід застосування членами АПІТУ законодавства у даній сфері, надає пропозиції до проекту Рекомендацій слухань:

„2.12. Змінити порядок видачі голографічних контрольних марок для тиражованого програмного забезпечення, передбачивши обов’язкове надання примірників оптичних носіїв і упаковки для перевірки відповідності декларованого вмісту носія і упаковки з реальним.

Встановити відповідальність організації, яка видає марки, за перевірку. Передбачити заборону видачі марок при наявності заяви правовласника, що він не тиражує програмне забезпечення в Україні і не надавав права на таке тиражування.

2.13. Внести зміни до законодавства щодо відміни стягнення ПДВ при продажі або відчуженні іншим способом об’єктів права інтелектуальної власності.

(Це призведе до зменшення роздрібної вартості таких об’єктів, зокрема комп’ютерних програм, на суму ПДВ, зробить ліцензійне програмне забезпечення доступнішим для українських користувачів і, як показує досвід зарубіжних країн, у рази активізує ринок програмного забезпечення. Для вирішення цього питання пропонуємо викласти статтю 1.30 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” у такій редакції:

„1.30. Роялті - платежі будь-якого виду, одержані як винагорода за надання ліцензії (дозволу) на використання об’єктів права інтелектуальної власності, включаючи літературні твори, твори мистецтва або науки, комп'ютерні програми, винаходи, корисні моделі, промислові зразки, компонування (топографії) інтегральних мікросхем, раціоналізаторські пропозиції, сорти рослин, породи тварин, комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки (знаки для товарів і послуг).

Не вважаються роялті платежі за передачу права власності на об’єкти, вказані у частині першій цього пункту”. )

2.14. Внести зміни до законодавства щодо збільшення санкцій за порушення авторських прав.

2.15. Внести до Положення про Міністерство освіти і науки України функцію контролю за порушенням законодавства про права інтелектуальної власності, включаючи контроль за легальним використанням програмного забезпечення.

Збільшити число інспекторів інтелектуальної власності в Державному департаменті інтелектуальної власності МОН України.

Державному департаменту інтелектуальної власності МОН України здійснювати регулярні планові заходи з виявлення нелегального використанням програмного забезпечення, в тому числі в органах виконавчої влади.”

У разі створення робочої групи з метою аналізу узгодженості нормативних актів України у сфері авторського права і суміжних прав, підготовки пропозицій щодо його вдосконалення, розробки науково-практичного коментаря до Закону України „Про авторське право і суміжні права” просимо включити до складу групи генерального директора АПІТУ, Пероганича Юрія Йосиповича. Контактні дані: тел. +380 44 230 48 35, моб.+38 067 505 12 01, directorapitu.org.ua

Довідково: До АПІТУ входить 43 компанії, що діють у сфері ІКТ – найбільші українські виробники товарів і послуг ІКТ, дистриб’ютори, роздрібні мережі, системні інтегратори, представництва зарубіжних вендорів. Асоціація, зокрема, бере участь у розробці проектів нормативно-правових актів, спрямованих на активізацію ІТ-ринку, легалізацію програмного забезпечення. Дійсними членами АПІТУ є компанії: ASBIS Україна, BMS Trading, Data Link, Datalux, ELKO, ERC, MTI, qBox, SI BIS, Unicom Systems, Unitrade Group, АМІ, В.М., Версія-Сістемс, Діавест, Еверест, К-Трейд, Компас, Квазар-Мікро, Лемон, Літер, МКС, МУК, Навігатор, Прексім-Д, Рома, Софтпром, Техніка для бізнесу, Юг-Контракт та українські представництва компаній APC, ASUS, Canon, Dell, IBM, IDC, Intel, Lexmark, Microsoft, Molex, OKI, Panasonic, Samsung та SAP.

З повагою

Генеральний директор
Ю. Пероганич