Трансфер технологій та інновацій: рекомендації IІ міжнародного форуму

20-21 листопада 2008 в Київській Політехніці пройшов IІ міжнародний форум "Трансфер технологій та інновацій". Участь у форумі взяв генеральний директор АПІТУ Юрій Пероганич. Форум прийняв наступні рекомендації:

Рекомендації
IІ міжнародного форуму "Трансфер технологій та інновацій"

м. Київ, 20-21 листопада 2008 року

Обговоривши проблеми розвитку трансферу технологій та інноваційної діяльності та, враховуючи пропозиції, які зазначалися в доповідях представників науки, підприємництва, органів державного управління, досвід України, Німеччини та інших країн і, виходячи із необхідності створення в України сприятливих умов у сфері інноваційної діяльності та трансферу технологій задля подальшого їх розвитку, учасники форуму рекомендують:

І. Верховній Раді України:

1) Передбачати в Державному бюджеті на 2009 та наступні роки цільове фінансування на створення інноваційної інфраструктури, реалізацію інноваційних високотехнологічних проектів технологічних парків в частині компенсації відсотків по кредитах, що залучені для їх реалізації, та фінансову підтримку таких проектів, що відібрані на конкурсних засадах.

2) Прискорити прийняття Закону України “Про наукові парки”, змін до Законів України “Про спеціальний режим інноваційної діяльності технологічних парків” та “Про інноваційну діяльність”.

3) Передбачити у проекті Податкового кодексу України надання фіскальних преференцій для суб'єктів інноваційної діяльності.

ІІ. Кабінету Міністрів України:

1) Забезпечити:

а) виконання положення чинних законодавчих актів та урядових рішень з підтримки інноваційної діяльності, зокрема положень Законів України “Про спеціальний режим інноваційної діяльності технологічних парків”, “Про інноваційну діяльність”, постанови Кабінету Міністрів України від 14 травня 2008 р. №447 " Про затвердження Державної цільової економічної програми "Створення інноваційної інфраструктури в Україні", на 2009 – 2013 роки”;

б) координацію дій державних та регіональних органів виконавчої влади з метою розробки комплексного підходу до становлення та функціонування інноваційної системи і реалізації державної інноваційної політики:

в) залучення в господарський обіг прав на об'єкти інтелектуальної власності і забезпечення надійного захисту від несанкціонованого використання;

г) розвиток освітнього, наукового і виробничо-технологічного потенціалу, включаючи фундаментальну науку і систему підготовки кадрів, необхідний для підтримки сучасного технологічного рівня і переходу на новий, більш високий технологічно –інтелектуальний рівень галузей економіки;

д) створення умов для впровадження технологічних інновацій, оцінку технологічного рівня виробництва, моніторинг технологій та технологічне прогнозування на макро-, та мікрорівнях;

2) Врегулювати питання щодо вексельних розрахунків із сплати ПДВ виконавцями проектів технологічних парків при митному оформленні устаткування та матеріалів, відповідно до Закону України “Про спеціальний режим інноваційної діяльності технологічних парків”.

3) Сприяти розвитку малого інноваційного бізнесу через формування відповідних умов та інфраструктури для впровадження інновацій малими підприємствами.

4) Підготувати зміни до Закону України “Про інноваційну діяльність” (з метою запровадження механізмів стимулювання інноваційної діяльності, сприяння формуванню нових інноваційних підприємств) та Закону України “Про освіту” (в частині надання університетам права на створення малих підприємств та особливих прав на об’єкти інтелектуальної власності, створених за рахунок державного фінансування, щодо їх використання як внески в статутні фонди малих підприємств, створених співробітниками університетів.

5) Розвивати інноваційні структури при вищих навчальних закладах, діяльність яких спрямована на комерціалізацію їхніх наукових розробок.

6) Прискорити подання до Верховної Ради України Концепції розвитку національної інноваційної системи.

7) Невідкладно встановити пріоритетні напрями розвитку в Україні власних наукових досліджень та проектно-конструкторських робіт, пов’язаних із створенням нової продукції та інтелектуальних складових технологій або закупівлі ліцензій на використання запозичених науково-технічних розробок.

8) Запровадити ринковий механізм формування таі наближення до споживача наукових і науково-технологічних пропозицій для встановлення наявного попиту на відповідний інтелектуальний продукт.

9) Законодавчо визначити стимули для здійснення технологічного оновлення морально застарілого виробництва, створити сприятливі економічні умови для здійснення науково-технологічної діяльності підприємствами всіх форм власності, які несуть підвищені ризики при впровадженні неапробованих на практиці інтелектуальних складових технології.

10) Розробити методичні рекомендації щодо оцінки майнових прав на технології, які призначені до трансферу, з урахуванням світового та національного науково–методичного досвіду.

11) Розробити загальну для всіх галузей та для окремих галузей економіки методологію виявлення та оцінки ноу-хау, на підставі широкого вивчення практичного досвіду виявлення та оцінки ноу-хау в галузях, міжнародній і внутрішній торгівлі ліцензіями на ноу-хау.

12) Визначити необхідність розробки і прийняття спеціальних Законів України "Про охорону прав на комерційну таємницю", "Про особливості введення в цивільний оборот об’єктів інтелектуальної власності, виконаних за бюджетні кошти".

13) Терміново переглянути існуючі концептуальні норми щодо інформаційної та національної безпеки і розпочати реалізацію довгострокових державних програм, спрямованих на забезпечення інформаційної безпеки держави, передусім її критично важливих інфраструктур, визначити організаційні засади такої роботи для вирішення поставлених завдань в Указі Президента України від 23.04.2008 № 377 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 21 березня 2008 року "Про невідкладні заходи щодо забезпечення інформаційної безпеки України".