Споживчі настрої в Україні, серпень 2011: покращення на 7,8 п. до 81,4

У серпні 2011 року зафіксовано значне покращення споживчих настроїв українців. Значення індексу споживчих настроїв (ІСН) дорівнює 81,4, що на 7,8 пункту більше ніж у липні цього року.

Поліпшення споживчих настроїв наприкінці літа відбулося насамперед за рахунок більш оптимістичних економічних очікувань на фоні кращих очікувань щодо безробіття. Про це свідчать дані дослідження споживчих настроїв в Україні, яке щомісяця здійснює GfK Ukraine.

У серпні 2011 року індекс споживчих настроїв покращився на 7,8 пункту до значення 81,4. Це найвище значення ІСН за весь 2011 рік. Одночасно було зафіксовано такі ключеві тенденції:

  • поліпшення споживчих настроїв наприкінці літа відбулося насамперед за рахунок більш оптимістичних економічних очікувань на фоні кращих очікувань щодо безробіття;
  • більше зростання оптимізму зафіксовано серед економічно найактивніших осіб середнього віку;
  • більше покращання споживчих настроїв відбулося серед найбідніших, а також серед мешканців великих міст через стабілізацію інфляційних очікувань на відносно низькому для останніх років рівні.

Оцінка поточного становища покращилася на 6.2 пункту до значення 78,9. Складові цього індексу змінилися наступним чином:

  • індекс поточного особистого матеріального становища (x1) зріс на 4,8 пункту до значення 75,2;
  • значення індексу доцільності робити великі покупки (х5) поліпшилося на 7,7 пункту до значення 82,5.

Очікування щодо розвитку економки країни покращилися на 8,8 пункту до значення 83,1. Складові цього індексу змінилися наступним чином:

  • індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2) зріс на 5,4 пункту до значення 87,1;
  • індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року (х3) покращився найбільшим чином: на 10,8 пункту до значення 78,8;
  • очікування розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років (х4) поліпшилися на 10,2 пункту до значення 83,3.

У серпні відбулося покращення очікування українців щодо динаміки безробіття: відповідний індекс дорівнював 127,7, що на 4,7 пункту менше липневого показника. Одночасно дещо погіршилися інфляційні очікування: їхнє значення зросло на 1,6 пункту до 182,8.

Збереження непоганих темпів економічного зростання на фоні стабілізації цін та доброго врожаю спричинило поліпшення споживчих настроїв. Ключовим чинником подальшої динаміки очікувань буде здатність уряду не допустити стрибків цін на продовольство, характерних для минулої осені», – коментують аналітики GfK Ukraine.