Звіту про роботу АПІТУ за період ІI квартал 2015 – І квартал 2016

Звіту про роботу АПІТУ за період ІI квартал 2015 – І квартал 2016

На загальних зборах 19.05.2016

 

1.    Захист і лобіювання загальних інтересів компаній - членів АПІТУ

1.1.          Реформування та розвиток ІТ-галузі в Україні

1.1.1.     3 лютого 2016 року відбулися парламентські слухання тему «Реформи галузі інформаційно-комунікаційних технологій та розвиток інформаційного простору», на яких виступили Елліна Шнурко-Табакова, голова Правління АПІТУ, Тетяна Нанаєва, Інтел, Олексій Янковський, Ісака. За результатами, в Постанові ВРУ про Рекомендації парламентських слухань на тему: «Реформи галузі інформаційно-комунікаційних технологій та розвиток інформаційного простору України» від 31.03.2016 № 1073 (далі – Рекомендації парламентських слухань від 3 лютого 2016), враховані усі пропозиції АПІТУ до даних рекомендацій, спрямовані на створення рівних умов для виведення суб’єктами господарювання товарів ІКТ на ринок і недопущення тіньового імпорту таких товарів.

1.1.2.     АПІТУ була співорганізатором круглого столу «Перспективи розвитку ІТ-бізнесу: потреби ринку, позиція держави», присвяченого актуальним проблемам захисту та розвитку сфери ІКТ та взаємодії держави та бізнесу, який відбувся 11 лютого 2016 року у м. Львів.

1.2.          Обілення ІТ ринку:

1.2.1.     В рамках укладеного в 2014 році Меморандуму про взаєморозуміння та співробітництво між АПІТУ, АУІПЕ та ДФСУ, за 2015 рік до ДФСУ та регіональних митниць направлено 104 листи, в т.ч. 92 листи з інформацією щодо рівня цін на найдешевші (у своїх діапазонах технічних характеристик та торгових марок) моделі ІТ товарів, а також 12 листів з інформацією щодо фактів митного оформлення з ознаками порушення митного та податкового законодавства, в т.ч. заниження митної вартості.

1.2.2.     АПІТУ зверталася до органів державної влади щодо розслідування фактів продажу незаконно ввезених товарів ТМ Apple та прийняття рішень щодо винних осіб.

1.2.3.     АПІТУ надала органам державної влади інформацію про реалізацію товарів Sony PlayStation, ввезених з ознаками порушення митного та податкового законодавства України

1.2.4.     З ініціативи АПІТУ в Рекомендаціях парламентських слухань від 3 лютого 2016,  КМУ доручено розробити та подати на розгляд ВРУ зміни до Закону України «Про Митний тариф України», до якого внести додаткові одиниці виміру та обліку (в штуках) для вартісних товарів ІКТ, зокрема процесорів, материнських плат, відеокарт тощо;

1.2.5.     З ініціативи АПІТУ в Рекомендаціях парламентських слухань від 3 лютого 2016, КМУ доручено розробити та подати на розгляд ВРУ зміни до Податкового кодексу України для допуску до торгівлі такими імпортними товарами лише за наявності реєстраторів розрахункових операцій з фіскальними функціями;

1.2.6.     АПІТУ 10.05.2016 направила пропозиції Прем’єр-міністру України В.Гройсману щодо кардинального зменшення тіньового імпорту

1.2.7.     17.05.2015 відбувся круглий стіл «Тіньовий імпорт товарів ІТ та споживчої електроніки – основні схеми та пошук шляхів протидії», який мав широкий резонанс у пресі. Повний відеозапис розміщений на сайті АПІТУ.

1.3.          Відновлення обов’язкової реєстрації кодів ІМЕІ:

1.3.1.     АПІТУ разом з НКРЗІ, УДЦР брала участь у робочих зустрічах щодо проекту Закону № 1888 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів держави, споживачів телекомунікаційних послуг та удосконалення державного регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України» в частині відновлення роботи системи «обліку кодів ІМЕІ» та в засіданнях Комітету ВРУ з питань інформатизації та зв'язку щодо цього законопроекту. Як відомо, законопроект не отримав підтримки ВРУ.

1.3.2.     З ініціативи АПІТУ в Рекомендаціях парламентських слухань віз 3 лютого 2016, КМУ доручено розробити та подати на розгляд ВРУ зміни до законодавства спрямовані на відновлення обліку IMEI кодів пристроїв, які містять GSM-модуль, та зобов'язання операторів телекомунікацій припиняти доступ до мереж зв'язку тих пристроїв, які ввезені нелегально;

1.3.3.     АПІТУ ініціювала виключення із Плану спрощення умов провадження підприємницької діяльності у сфері телекомунікацій та інформаційних технологій Мінекономіки пункту, яким передбачалося скасування автоматизованої системи обліку терміналів на території України та включення пункту: «Удосконалення законодавства щодо запобігання користування кінцевим обладнанням, законність ввезення якого на територію України не підтверджена», яким передбачається розроблення законодавчих актів, спрямованих на відновлення обліку IMEI-кодів пристроїв, які містять GSM-модуль, та зобов’язання операторів телекомунікацій припиняти доступ до мереж зв’язку пристроїв, ввезених нелегально, брала участь в нарадах в Мінекономіки з цього питання.

1.3.4.     В пропозиціях АПІТУ Прем’єр-міністру України В.Гройсману щодо кардинального зменшення тіньового імпорту одним з питань є відновлення обов’язку імпортерів реєструвати коди IMEI для пристроїв, що містять GSM модуль та ввести обов’язок операторів мобільного зв’язку відключати пристрої із незареєстрованими кодами ІМЕІ.

1.3.5.     Представники АПІТУ (Ю.Пероганич, Г.Сморжевський Інвестком)включені до Робочої групи при НКРЗІ з удосконалення законодавства щодо запобігання користування кінцевим обладнанням, законність ввезення якого на територію України не підтверджена

1.4.          Зниження нетарифних бар’єрів для міжнародної торгівлі товарами ІКТ, зокрема - спрощення та прискорення процедур сертифікації їх відповідності, визнання європейських сертифікатів відповідності»;

З ініціативи АПІТУ дане питання включене до Рекомендацій парламентських слухань віз 3 лютого 2016.

1.5.          Взаємодія з організаціями колективного управління авторськими правами стосовно системи збору та розподілу винагороди за вільне використання об'єктів авторського права та (або) суміжних прав:

1.5.1.     АПІТУ направляла Президенту України пропозиції про внесення змін до Закону України «Про авторське право і суміжні права». Зокрема про необхідність призупинення системи збору та розподілу винагороди за вільне використання об'єктів авторського права та (або) суміжних прав.

1.5.2.     В рамках АПІТУ діє робоча група з питань організацій колективного управління, в рамках якої розробляються пропозиції по внесенню змін до постанови КМУ № 992/2003 щодо договірного врегулювання ставок збору за використання авторських прав в домашніх умовах.

1.6.          Розвиток ринку програмного забезпечення:

1.6.1.     АПІТУ виступала за виключення із законопроекту від 11.12.2015 № 3630  «Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулювання економічної діяльності в Україні» норми щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість постачання програмної продукції.

14.04.2016 вказаний законопроект відкликано з ВРУ.

1.7.          Впровадження ІКТ в освіті:

1.7.1.     Представники АПІТУ взяли участь у парламентських слуханнях «Правове забезпечення реформи освіти в Україні» 9 грудня 2015 року.

1.7.2.     В рамках комітету АПІТУ з освіти розроблено та надано МОН України:

·       Рекомендації до Переліку рекомендованих специфікацій обчислювального обладнання для кабінетів природничо-математичних предметів загальноосвітніх навчальних закладів.

·       Пропозиції щодо зміни специфікації Типового переліку засобів навчання та обладнання навчального і загального призначення для кабінетів природничо-математичних предметів загальноосвітніх навчальних закладів.

1.7.3.     АПІТУ спільно з Комітетами ВРУ з питань науки і освіти та з питань інформатизації та зв'язку, 24 травня 2016 року проведе круглий стіл «Освітня політика в умовах інформаційного суспільства».

1.8.          Протидія вилученню обладнання у компаніях ІКТ:

1.8.1.     У вересні 2015 АПІТУ виступила з заявою щодо ситуації, яка склалась в ІТ-секторі у зв’язку з обшуками компаній і вилученням обладнання у компаніях ІКТ

1.8.2.     АПІТУ надала Голові Комітету ВРУ з питань інформатизації та зв’язку інформацію про випадки проведення слідчих дій, обшуків з вилученням комп’ютерної техніки (Лист АПІТУ № 022 від 15.03.2016).

1.9.          Участь у Громадських радах та експертних групах:

1.9.1.     Громадська рада при Державній фіскальній службі України (Ю.Пероганич);

1.9.2.     Громадська рада при Міністерстві освіти і науки України (Т. Нанаєва, Інтел);

1.9.3.     Громадська рада при Міністерстві інформаційної політики України (Е. Шнурко–Табакова);

1.9.4.     Громадська рада при Державній службі з питань інтелектуальної власності (Ю.Пероганич).

1.9.5.     Робоча група при НКРЗІ з удосконалення законодавства щодо запобігання користування кінцевим обладнанням, законність ввезення якого на територію України не підтверджена (Ю.Пероганич, Г.Сморжевський Інвестком)

1.9.6.     Представники АПІТУ регулярно беруть участь у засіданнях консультативних рад при державних органах, круглих столах, конференціях і т.п.

2.     Робота спеціалізованих робочих органів АПІТУ для спільного вирішення галузевих проблем:

2.1.          В АПІТУ створено п’ять комітетів: Комітет імпортерів, Комітет з ПЗ, Комітет роздрібної торгівлі і е-комерції, Комітет з освіти, з роздрібної торгівлі та е-комерції, PR та Юридичний комітети, а також робоча група з питань організацій управління колективними правами інтелектуальної власності, спільна робоча група АПІТУ та АУІПЕ з питань взаємодії з ДФСУ в рамках Меморандуму. За звітний період проведено:

2.1.1.     3 засідання Комітету імпортерів.

2.1.2.     2 засідання Комітету з освіти.

2.1.3.     2 зустрічі робочої групи з питань організацій управління колективними правами інтелектуальної власності.

2.1.4.     Установчі засідання Комітету з роздрібної торгівлі та е-комерції, PR та Юридичного Комітетів.

2.2.          Щоквартально проводилися зустрічі по збору даних для оцінки ІТ-ринку.

3.     Співробітництво з партнерами:

3.1.          Підписано Меморандум про реформу адміністрування податкової і митної систем між представниками Асоціацій бізнесу різних галузей та громадських організацій.

3.2.          Планується підписання Меморандуму про співробітництво та партнерство з Китайською Торговою Палатою.

3.3.          АПІТУ була співорганізатором II Конгресу українського бізнесу.

3.4.          АПІТУ виступила інформаційними партнером близько 20 заходів.

4.     Неформальні зустрічі представників компаній – членів АПІТУ:

4.1.          «Зустрічі з цікавими людьми»: зустріч з Сергієм Тарутою, Сергієм Гусовським, Олександром Данченком, Любомирою Бурлачук.

4.2.          «Октоберфест»; Майстер-клас з приготування стейків; Новорічна зустріч; Турнір з настільного тенісу; Турнір з боулінгу.