"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питань авторського права і суміжних прав"

Асоціація підприємств інформаційних технологій України звернулася до Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти щодо проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питань авторського права і суміжних прав» (реєстр. № 0902 від 12.12.2012) з таким.

Законопроект 0902 у частині, що зачіпає інтереси компаній – учасників ринку інформаційних технологій зберігає основні негативні положення свого попередника – законопроекту 6523, зокрема, щодо доповнення Закону України „Про авторське право та суміжні права” статтею 25-1 „Відтворення примірників творів репрографічним способом” та внесення змін до статті 42, якими передбачається:

а) обов’язкова виплата винагороди власникам авторських прав та їх представникам виробниками та імпортерами обладнання і (або) матеріальних носіїв, із застосуванням яких можна здійснити репрографічне відтворення творів;

б) вказана у п. а винагорода повинна сплачуватися виробниками та імпортерами обладнання і (або) матеріальних носіїв, із застосуванням яких можна здійснити репрографічне відтворення творів, через уповноважені організації колективного управління.

У законопроекті 0902, як і в законопроекті 6523, збережено норми щодо внесення змін до статей 471, 472, ч.3 ст.49, ст.52, ст.54-55 Закону України „Про авторське право і суміжні права”, ст.203-2 Кримінального кодексу України стосовно процедури визначення організацій колективного управління, їх повноважень та функцій, відповідальності за невиплату відрахувань, контролю за дотриманням законодавства у сфері авторського права і суміжних прав, кримінальної відповідальності за невиплату винагороди або відрахувань у сфері авторського права і суміжних прав.

Пропоновані законопроектом 0902 зміни призведуть до таких негативних наслідків:

  • Узурпація повноважень на збір винагороди за використання об’єктів авторського права і суміжних прав посередниками - приватними організаціями колективного управління, яких визначає держава в особі Держслужби ІВ, що призведе до монополії у цій сфері. При цьому, законопроект не встановлює конкретних критеріїв, за якими Держслужба ІВ буде визначати монополістів-посередників – уповноважені приватні організації колективного управління.
  • Надання можливості легального збагачення засновників уповноважених організацій колективного управління за рахунок коштів авторів, виконавців, виробників фонограм та інших правовласників. Законопроектом №0902 не визначається ані граничний розмір відрахувань, які повинні здійснювати виробники та імпортери обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких можна здійснити репрографічне відтворення творів, ані перелік такого обладнання, ані гранична вартість послуг посередника (тобто організації колективного управління);
  • Позбавлення авторів, виконавців, виробників фонограм та інших правовласників права впливати на діяльність посередників, а саме забороняти їм надавати дозволи та одержувати кошти за використання їх творів, виконань та фонограм тощо.
  • Введення кримінальної відповідальності за невиплату відрахувань виробниками та імпортерами носіїв та обладнання, за допомогою яких можна здійснити відтворення в особистих цілях у домашніх умовах творів, зафіксованих у фонограмах і відеограмах, а також репрографічне відтворення творів та їх частин (уривків).
  • Негативний вплив на свободу в Інтернеті.

Враховуючи викладене та солідаризуючись із листом Інтернет асоціації України № 34 від 15 лютого 2013 р., звертаємось до членів Комітету з проханням при розгляді даного Законопроекту на засіданні Комітету сформувати пропозицію у вигляді проекту Постанови Верховної Ради України про зняття з розгляду проекту Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питань авторського права і з суміжних прав” (реєстр. № 0902 від 12.12.2012) як такого, що суперечить декларованим цілям та містить суттєві загрози як подальшому розвитку вітчизняного інформаційного простору, так і розвитку ринку обладнання інформаційних технологій.

Також просимо Вас запросити на засідання Комітету на якому буде розглядатися даний Законопроект, представників АПІТУ для надання детальнішої інформації та роз’яснень.

Прикріплений файлРозмір
012_VRU-0902.pdf127.53 КБ