Лист АПІТУ про маркування національним знаком відповідності радіообладнання та телекомунікаційного кінцевого обладнання

АПІТУ звернулася до Голови Комітету ВРУ з питань підприємництва, регуляторної та антимонопольної політики Кужель О.В. з листом щодо маркування національним знаком відповідності радіообладнання та телекомунікаційного кінцевого (термінального) обладнання.

Шановна Олександро Володимирівно!

Асоціація підприємств інформаційних технологій України звертається з проханням допомогти врегулювати ситуацію, яка склалась навколо питання маркування продукції національним знаком відповідності та щодо дій Інспекції з питань захисту прав споживачів у місті Києві.

Відповідно до вимог чинного законодавства України, на пристроях (зокрема мобільних телефонах, планшетних ПК), які відповідають усім визначеним для них вимогам перед введенням в обіг повинен бути нанесений національний знак відповідності.

Нанесення національного знака відповідності на пристрої регулюється:

1.     Правилами застосування національного знака відповідності, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 р. № 1599, у п. 5 яких зазначено:

«Знак відповідності наноситься на виріб та/або на етикетку, тару, пакування, експлуатаційну та товаросупровідну документацію тощо, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом. Місце та спосіб нанесення (друкування, наклеювання, гравірування, травлення, штампування, лиття тощо) знака відповідності визначається виробником продукції.»

2.     Технічним регламентом модулів оцінки відповідності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.10.2003 р. № 1585, в п. 13 якого зазначено:

«Виробник або його уповноважений представник наносить маркування національним знаком відповідності на кожний окремий зразок продукції, який задовольняє застосовуваним вимогам технічного регламенту, та складає декларацію про відповідність з огляду на необхідність ідентифікації продукції, стосовно якої вона складена.»

3.     Технічним регламентом радіообладнання та телекомунікаційного кінцевого (термінального) обладнання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 24.06.2009 р. № 679, в п. 30 якого зазначено:

«Національний знак відповідності наноситься на пристрій та/або на етикетку, тару, упаковку (у разі її наявності), експлуатаційну та товаросупровідну документацію тощо. Пристрій не повинен мати жодних позначок, які є подібними до національного знака відповідності та можуть ввести в оману щодо наявності або відсутності національного знака відповідності.»

У зв’язку із зазначеними вище формулюваннями у постачальників продукції (пристроїв) виникають проблеми при спілкуванні з представниками територіальних інспекцій Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів. Територіальні інспекції Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів зайняли позицію, що національний знак відповідності повинен бути нанесений безпосередньо на пристрій.

На думку територіальних інспекцій Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів, нанесення національного знака відповідності на упаковку є порушенням вимог законодавства і розцінюється як розповсюдження продукції без національного знака відповідності, нанесеного згідно вимог постанови Кабінету Міністрів від 29.11.2001 року № 1599.

Розуміємо, що Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів та її територіальні органи є одним із органів ринкового нагляду, завданням якого є реалізація державної політики у сферах державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, державного нагляду за додержанням технічних регламентів, стандартів, норм і правил з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.

Однак дії територіальних органів Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів обмежують дії суб’єктів підприємницької діяльності та створюють перешкоди у здійсненні ними своєї господарської діяльності.

Враховуючи вищенаведене, звертаємось до Вас з проханням сприяти розробці єдиного підходу щодо порядку нанесення національного знака відповідності на радіообладнання та телекомунікаційне кінцеве (термінальне) обладнання.

Голова Правління                                                  Елліна Шнурко-Табакова

Прикріплений файлРозмір
List_30.pdf124.08 КБ