Вікторія Власенко власкор РБК-Україна
За останній рік українці купили щонайменше півмільйона смартфонів iPhone і тепер в мережах мобільних операторів вже майже 2 млн таких пристроїв. Шанувальники "яблучних" гаджетів - це ласий шматочок для операторів, адже вони приносять в два рази більше грошей. Офіційні продавці iPhone недоотримують прибуток, адже більше половини продажів йде через неофіційні канали.
У 2015 році кількість смартфонів Apple iPhone в мережах українських операторів зросла в середньому на 30% і на кінець грудня становила 1,9 млн штук. Найбільше "яблучної техніки в мережі "Київстару": 834 тис. пристроїв, з яких 798 тис. - це смартфони, а 36 тис. - планшети. За рік число пристроїв зросла на 40%. У мережі Vodafone Україна до кінця минулого року було 695 тис. пристроїв iPhone, це на 29% вище показника 2014 року. Третій за величиною оператор lifecell обслуговував понад 438 тис. смартфонів Apple, зростання їх кількості за рік склав 24,8%.
Цікаво, що за даними операторів, користувачі iPhone витрачають на зв'язок більше, ніж ті, у кого смартфони на платформі Android. У Vodafone Україна середній дохід з одного абонента (ARPU), що користується iPhone, удвічі вище, ніж середній дохід з користувача Android. Схожа ситуація і у lifecell: середній чек користувачів iOS-пристроїв вище, ніж у решти власників смартфонів, в 2,4 рази.
Абсолютні цифри оператори не називають. Згідно з останніми звітами, ARPU "Київстару" в четвертому кварталі 2015 року склав 41 гривню, а lifecell - 36,2 гривні. Vodafone Україна свої фінансові результати за минулий рік поки не оголошував.
Шанувальники iPhone традиційно належать до більш платоспроможною аудиторією, ніж користувачі смартфонів на Android. Справа в тому, що вартість самого дешевого iPhone в українських магазинах становить близько 9 400 гривень. Це відновлений iPhone 5S. Таким чином, за минулий рік українці витратили на iPhone, як мінімум, 4,7 млрд гривень.
Що стосується пристроїв на Android, то ціновий розкид там дуже великий. Наприклад, смартфон SamsungGalaxy S6 Edge коштує близько 20 тис. гривень, в той час як Fly FS401 коштує близько 1,5 тис. гривень. За даними аналітичної компанії IDC, до 2015 року серед офіційно поставлених на український ринок смартфонів більше 90% припало на Android-пристрої. При цьому домінували бюджетні смартфони, вартість яких не перевищує 150 доларів (до 4 тис. гривень).
Офіційні продажі смартфонів Apple стартували в Україні півтора роки тому. Дистриб'ютором є компанія Asbis, а в списку офіційних реселлерів значиться 14 компаній. Втім, за оцінками менеджерів Asbis, більшість "яблучних" смартфонів потрапляє в країну нелегально і продається через неофіційних продавців.
Різниця в ціні може бути відчутною: наприклад, офіційний iPhone 6S 16Gb коштує близько 23,5 тис. гривень, а у неофіційних продавців його можна купити за 18 тис. гривень. На такі неофіційні iPhone не поширюється гарантія від Apple, вони часто несумісні з регіональними стандартами.
«Основна причина нелегальної поставки в Україну продукції смартфонів iPhone, як і інших товарів ІТ та споживчої електроніки, полягає в тому, що імпорт з використанням тіньових схем, таких як контрабанда та заниження митної вартості, вигідний», - розповідає генеральний директор Асоціації підприємств інформаційних технологій України (АПІТУ Юрій Пероганич. – «При легальному ввезенні імпортер сплачує в державний бюджет імпортний ПДВ у розмірі 20% від вартості кожного пристрою, що автоматично робить нелегальні пристрої дешевшими».
На думку Пероганича, ще одна причина контрабанди - в наявності нелегального ринку валютообмінних операцій, конвертації безготівкових гривень у готівку (і навпаки), торгівлі податковим кредитом з ПДВ. Сприяє контрабанді та заниження митної вартості також відсутність суцільного контролю проходження імпортних товарів від кордону до кінцевого споживача. Його можна реалізувати з введенням реєстрації розрахункових операцій для всіх, хто торгує імпортними товарами. «У разі несплати імпортного ПДВ такі підприємці будуть платити більший податок на прибуток, що зробить тіньовий імпорт із заниженням митної вартості невигідним», - вважає Пероганич. За його словами, системно подолати неофіційну торгівлю імпортом можна тільки комплексом заходів.
Перш за все, внести відповідні зміни в законодавство. Також цікава ідея створення служби фінансових розслідувань з підбором співробітників відкритим конкурсом, високими зарплатами, і одночасною ліквідацією податкової міліції та всіх економічних відділів в МВС, СБУ та прокуратуру. Важлива також позиція власників бізнесу, їх соціальна відповідальність. АПІТУ сподівається на поширення Української бізнес-ініціативи. Це об'єднання власників великого і середнього бізнесу, які, зокрема, зобов'язалися гарантувати чесність та прозорість сплати ними особисто і їх компаніями податків в український бюджет, сприяти створенню прозорих єдиних правил роботи в Україні і дотримуватися їх.
Джерело: https://www.rbc.ua/…