13.02.2009 в Українському домі відбувся Конгрес «Україна на шляху до інформаційного суспільства». Конгрес визначив напрямки розвитку вітчизняного ІКТ-ринку в умовах економічної турбулентності. До участі в конгресі були запрошені голова Правління АПІТУ Володимир Цой та генеральний директор АПІТУ Юрій Пероганич.
Щорічний Конгрес Інтернет Асоціації України є помітною подією українського ринку інформаційних та телекомунікаційних технологій. Цього року вона була особливо знаковою, причому в багатьох відношеннях.
По-перше, цьогорічний Конгрес став п’ятим, ювілейним. В його рамках відбувся також ювілейний, десятий з’їзд ІнАУ. Такий чималий «стаж» в умовах стрімких змін українського ІКТ-ринку свідчить про значний авторитет як самої події, так і її організатора.
По-друге, конвергенція різних складових ринку високих технологій останнім часом проявилася в швидкій інтеграції телевізійної індустрії до ІКТ-галузі. На Конгресі ІнАУ значна кількість доповідей стосувалося саме розвитку телебачення України, і такий акцент нинішнього форуму є відображенням об’єктивних процесів об’єднання телекомунікацій, інформаційних технологій та TV.
По-третє, на фоні кризових явищ, в яких перебувають вітчизняна економіка та фінанси, багато хто з надією та сподіванням спостерігають за ІКТ-ринком, особливо за розвитком Інтернету. Цей сегмент, за оцінками багатьох експертів, меншою мірою підвладний спаду та може стати певним локомотивом нового циклу економічного росту. Не дивлячись на скорочення темпів росту в минулому році з 20% до 14%, телекомунікації на фоні інших галузей виглядають стабільно.
На жаль, відносні гаразди інтернет- та телеком-сегментів індустрії спокушає деяких урядовців та законотворців до вирішення економічних проблем за рахунок цієї галузі. «Але не можна вдвічі менше кормити корову та отримувати вдвічі більше молока», - відмітила в своїй доповіді Голови Правління ІнАУ Тетяна Попова. Пошук шляхів протидії численним завадам розвиткові перспективного та надзвичайно важливого для держави ІКТ-ринку став головною темою Конгресу. Йшлося про шкідливість підвищення тарифів на використання радіочастотного ресурсу та на видачу ліцензій, на радіомоніторинг, на оренду кабельної каналізації, нерухомості та комунальні платежі. Відверто рейдерським був названий законопроект № 3683 «Щодо забезпечення доступу до універсальних телекомунікаційних послуг», який фактично запроваджує прихований податок у розмірі 3% на користувачів телекомунікаційних послуг.
Сперечалися навколо проблем взаємоз’єднання мереж, ролі «Укртелекому» та доцільності його приватизації у цей час, ефективних шляхів державного регулювання в телекомунікаціях та на телебаченні, шляхів розвитку телевізійного та інтернет-контенту, перспектив вирішення «доменного питання».
Економічна турбулентність помітно загострила проблеми, які роками потребували вирішення. З урахуванням цих обставин, ІнАУ пропонує внести точечні зміни в закон «Про телекомунікації» в частині визначення ринків та операторів зі значною риночкою вагою та накласти тимчасовий мораторій на всі решту змін в закони сфери телекомунікацій та регулювання радіочастотного ресурсу.
Інформаційне суспільство – це, насамперед, ефективна взаємодія держави, недержавних організацій та громадян з метою гармонійного розвитку цих складових. V Конгрес ІнАУ вкотре виправдав свою назву, ставши в умовах непростого сьогодення кроком до порозуміння всіх учасників розбудови інформаційного суспільства.