У День безпечного Інтернету Коаліція за безпеку дітей в Інтернеті провела в Києві освітню конференцію для батьків. Активності за онлайн-безпеку дітей охоплять майже 300 населених пунктів по всій країні
9 лютого 2010 року понад 200 батьків школярів довідалися про те, як захистити своїх дітей від загроз здоров’ю та життю через неправильне використання Інтернету. Коаліція за безпеку дітей в Інтернеті, заснована за ініціативи «Майкрософт Україна», провела освітню конференцію, присвячену європейському Дню безпечного Інтернету, який відзначається у понад 50 країнах світу. На конференції зібралися експерти Міністерства внутрішніх справ України, громадських організацій та представники бізнесу, які розповіли батькам про конкретні приклади, коли українські діти й підлітки ставали жертвами злочинів, скоєних за допомогою Інтернету.
День безпечного Інтернету відзначається в Україні вже вдруге. Як відзначив Дмитро Шимків, генеральний директор компанії «Майкрософт Україна»: «Якщо раніше основним завданням Коаліції було звернути увагу громадськості на питання безпеки в Інтернеті, то в 2010 році ми хочемо звернутися саме до батьків. Українські батьки не до кінця усвідомлюють, наскільки велику роль грає Інтернет у житті їхніх дітей, і недостатньо серйозно ставляться до їхньої онлайн-безпеки й захисту приватної інформації. Легковажне відношення до небезпек віртуального світу може вилитися в цілком відчутні наслідки: від фінансових втрат до психологічного й фізичного насильства над дітьми».
Про свій досвід боротьби зі злочинами, скоєними проти дітей за допомогою Інтернету, розповів Руслан Пахомов, начальник підрозділу боротьби з кіберзлочинами Департаменту боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, МВС України: «Правоохоронні органи України йдуть в ногу із часом та розвивають свій потенціал для боротьби з реаліями кримінального світу. Зовсім недавно був сформований спеціальний підрозділ, що займається виявлення і документуванням злочинів, скоєних з використанням високих інформаційних технологій та телекомунікаційних мереж. За підтримки членів Коаліції – «Майкрософт Україна», Американської Торговельної Палати, Webmoney – ми активно спілкуємося й переймаємо досвід наших закордонних колег. Однак без розуміння й сприяння суспільства наша робота не буде ефективною. Відповідальність за безпеку дітей несуть у першу чергу батьки, саме вони повинні навчити дітей кіберкультурі та правилам онлайн-безпеки».
Слід зазначити, що в Україні створився благодатний ґрунт для кіберзлочинів. Згідно з дослідженнями , 27% українських дітей від 6 до 17 років підтвердили, що з ними в Інтернеті контактували незнайомі люди, і 30% із числа цих дітей пішли на контакт. Більше того, діти не тільки охоче йдуть на контакт із незнайомцями, але й розкривають особисту інформацію про себе: 28% – пересилали свої фотографії, 17% – інформацію про родину. Саме тому одна з найважливіших ініціатив Коаліції – освітня програма «Онляндія – безпека дітей в Інтернеті», у рамках якої навчено близько 30 тисяч дітей і підлітків та понад 7 тис. учителів та батьків. У результаті зусиль Коаліції з 2009-2010 навчального року тема безпеки в Інтернеті внесена Міністерством освіти та науки (МОН) у шкільну програму 5-12 класів.
У лютому 2009 року член Коаліції Міністерство освіти та науки порекомендувало українським школам провести на честь Дня безпечного Інтернету інформаційні заходи для батьків і дітей, присвячені сімейній онлайн-безпеці. Тренери-волонтери Коаліції в цей день проведуть тренінги й семінари в майже 300 населених пунктах України. Артур Кочарян, тренер і координатор програми «Онляндія – безпека дітей в Інтернеті», сказав: «Інтернет щільно інтегрувався в життя наших дітей. Завдання Коаліції – зробити його позитивним місцем для соціалізації, навчання й участі в суспільному житті. Однак позитивні аспекти Інтернету не повинні бути перекриті ризиками безпеки. Ми хочемо донести до батьків, що допомогти своїм дітям вони зможуть, тільки спочатку самі опанувавши віртуальний світ. Для цього Коаліція за підтримки Майкрософт проводить День безпечного Інтернету й низку інших освітніх ініціатив протягом року».
З моменту заснування 2008 року Коаліцією були проведені сотні активностей, спрямованих на захист дітей в Інтернеті. Основні серед них – це запуск освітнього сайту «Онляндія – безпечна веб-країна», на якому всі бажаючі можуть отримати необхідну інформацію, приєднатися до руху й зробити свій посильний внесок у вирішення проблеми. Популярність сайту весь час зростає, у місяць на ньому буває до 7 тисяч унікальних відвідувачів, що дозволяє все більшій кількості людей отримати інформацію про проблему й робити перші кроки до поліпшення ситуації. Понад 1300 людей приєдналися до онлайн-петиції за безпечний Інтернет на «Онляндії». На сайті доступна перша в Україні безпечна електронна пошта для дітей на базі Live Mail, яка не містить реклами й спаму. У вересні 2009 року запрацювала також wap-версія сайту «Онляндія».
За час існування до Коаліції приєдналися нові сильні партнери, які розділяють її ідеї та володіють ресурсами для реалізації завдань організації. Наприклад, у лютому 2010 року новий партнер компанія МакДональдз поширює матеріали «Онляндії» у комплекті «Хеппі Міл» – завдяки цьому ще 100 тис. українських родин отримають інформацію про безпечний Інтернет. Сайт «Онляндія» у лютому поповнився новими навчальними модулями, з яких батьки зможуть довідатися більше про використання соціальних мереж і важливості захисту приватної інформації під час онлайн-спілкування.
Про День безпечного Інтернету
День безпечного Інтернету (англ. Safer Internet Day) відзначається у перший вівторок лютого. Ідея святкування належить Єврокомісії (січень 2004 року), яка була підтримана європейськими некомерційними організаціями European SchoolNet та Insafe. Головний координатор Дня – некомерційна організація Insafe (European Safer Internet Network).
В 2009 році День безпечного Інтернету відзначався в рамках 500 заходів, проведених в 50 країнах по усьому світі. В Україні День безпечного Інтернету вперше відзначався в лютому 2009 року з ініціативи Коаліції за безпеку дітей в Інтернеті.
Про Коаліцію за безпеку дітей в Інтернеті
Коаліція заснована компанією «Майкрософт Україна» у рамках програми «Партнерство в навчанні».
Членами Коаліції є неурядові організації Всеукраїнська мережа протидії комерційної сексуальної експлуатації дітей (член міжнародної організації ЕКПАТ), Міжнародна Школа Рівних Можливостей, Міжнародний центр захисту дітей від експлуатації й викрадень, Міжнародна організація з міграції, Інститут інформаційного суспільства, Інтернет-Асоціація України, «Ла Страда – Україна», проект «Відкритий світ інформаційних технологій» (IDEA), Міжнародний дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), Міністерство внутрішніх справ України, Міністерство з справ родини, молоді та спорту, Міністерство освіти та науки України, компанії «Майкрософт Україна», «Хьюлетт-Пакард», «Воля», «Астеліт» (торговельна марка life:), «Укртелеком» (торговельна марка «ОГО!»), «Київстар», «МакДональдз Юкрейн», ПресКом, телекомунікаційна група Vega, комунікаційна група ESG, платіжна система WebMoney Transfer, Американська торговельна палата в Україні, видавництво «Едіпрес Україна», «Гала радіо» та музикант Святослав Вакарчук.
Коаліція займається реалізацією програми «Безпека дітей в Інтернеті», що включає цілий ряд заходів, спрямованих на навчання дітей, учителів і батьків правилам безпечного користування Інтернетом, а також на створення відповідного законодавчого й нормативного середовища.