ІНАУ: Щодо заяв про можливе відключення телекомунікацій

Шановні учасники ринку інформаційних технологій, представники влади і користувачі інтернет-послуг!

Увечері 22 січня у соціальних мережах та деяких ЗМІ була розповсюджена інформація щодо отримання інтернет-провайдерами листів про підготовку до тимчасового відключення інтернет-шлюзів, точок доступу, станцій стільникового зв’язку, телевізійних і радіоканалів крім "Першого національного" та "Першої програми радіо", а також фіксованого зв’язку крім номерів екстрених служб. Разом з тим були повідомлення про перебої у роботі деяких телекомунікаційних мереж, а також про відключення телеканалів (зокрема, були заяви про відключення 5-го ТВ-каналу в мережах компаній, які використовують бренд «Тріолан»).

Інтернет Асоціація України, яка об’єднує понад 150 суб’єктів господарювання у сфері ІКТ, значну частину з яких складають оператори і провайдери телекомунікацій, не підтверджує інформацією про наявність таких листів провайдерам.

Разом з тим ми заявляємо, що чинне законодавство України чітко визначає процедуру запровадження надзвичайного стану, який вводиться указом Президента та підлягає затвердженню Верховною Радою протягом 2 днів. В даному Указі повинна бути зазначена територія, час (від 30 до 60 діб), в т.ч. перелік  тимчасових обмежень прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії таких обмежень. У разі введення надзвичайного стану серед іншого можуть бути впроваджені особливі правила користування зв'язком та передачі інформації через комп'ютерні мережі. Зі свого боку підприємства в умовах надзвичайного стану забезпечують виконання відповідних заходів.

Звертаємо увагу на те, що припинення роботи мережі Інтернет безумовно призведе до зупинки роботи не тільки банківської системи України, електронних платежів і блокування роботи всього легального бізнесу, а також унеможливить обмін інформацією між органами державної влади. А припинення надання абонентам послуг телефонного зв’язку ще більше загострить суспільний конфлікт. В таких умовах заборона телекомунікацій вигідна лише силам, зацікавленим у знищенні української держави. 

Інтернет Асоціація України повідомляє про стабільну роботу телекомунікаційних мереж в Україні та відсутність технічних підстав для втручання у їх роботу.

Ми звертаємось до суб’єктів господарювання у сфері телекомунікацій чітко дотримуватися вимог законодавства України та не порушувати законного права споживачів на вільний доступ до телекомунікаційних послуг.

Ми нагадуємо споживачам телекомунікаційних послуг про їх законне право на вибір виду та кількості телекомунікаційних послуг, а також вибір оператора, провайдера телекомунікацій. У разі, якщо ваш провайдер безпідставно скорочує перелік послуг (зокрема, відключає телеканали), вимагайте їх включення або переходьте до іншого оператора.

Ми вимагаємо від представників органів державної влади і місцевого самоврядування безумовного забезпечення конституційних прав громадян на доступ до інформації та виконання встановленого законодавством обов’язку щодо створення сприятливих умов для функціонування телекомунікаційних мереж загального користування і повноцінного надання телекомунікаційних послуг, в також прийняття всіх необхідних заходів щодо попередження пошкоджень і незаконних втручань у роботу телекомунікаційних мереж.

Інтернет Асоціація України