Державні закупівлі в умовах фінансової кризи

17 листопада 2008 до Верховної ради України внесено законопроект „Про державні закупівлі в умовах фінансової кризи”, http://gska2.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc4_1?id=&pf3511=33665 . Основною метою цього законопроекту є захист національного виробника. У процедурі закупівлі замовник розглядає лише пропозиції учасників, що пропонують товари вітчизняного виробництва. Проведення закупівлі товарів іноземного походження можливе лише тоді, коли товари вітчизняного виробництва, що відповідають вимогам замовника, не виробляються в Україні. Для проведення закупівлі товарів іноземного походження необхідно попередньо отримати довідку від Спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань координації закупівель товарів, робіт і послуг про відсутність виробництва в Україні відповідного товару та доцільність такої закупівлі (в даний час – це Мінекономіки).

Питання державних закупівель не врегульовано на законодавчому рівні. У зв’язку із вступом України до СОТ та приведення українського законодавства у відповідність, Закон України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг» № 1490-ІІІ від 22.02.2000 р. утратив чинність (на підставі Закону N 150-VI від 20.03.2008 р.). На даний момент діє положення „Про закупівлю товарів, робіт і послуг”, затверджене постановою Кабінету міністрів України № 921 від 17.10.2008 р. Запропонований законопроект по суті дублює дане положення та ніяких конструктивних норм, які спрямовані на подолання фінансової кризи в Україні, окрім захисту національного виробника, цей законопроект не містить.

Прийняття даного законопроекту сприятиме розвитку збирання десктопів та ноутбуків вітчизняними виробниками, вітчизняному виробництву витратних матеріалів, а також вплине на розмір сектора, охопленого іноземними виробниками.

Асоціація наразі не виробила свого ставлення до законопроекту та очікує аргументованих пропозицій зацікавлених учасників – Членів АПІТУ.