Контрафактне програмне забезпечення: Microsoft закликає користувачів боротися

Редмонд (США) – Київ, 3 грудня 2009 – Сьогодні корпорація Microsoft заявила про запуск освітніх ініціатив та правових дій у понад 70 країнах з метою захисту споживачів і підвищення поінформованості про ризики використання контрафактного програмного забезпечення. Компанія «Майкрософт Україна» приєдналася до всесвітньої ініціативи, оголосивши старт регіональної інформаційної кампанії про шкоду піратства в Дніпропетровській області.

«Сьогодні споживачі всього світу, ставши жертвами контрафактних програм, об’єднуються проти комп'ютерного піратства. Нажаль, поки далеко не всі українці, особливо в регіонах, усвідомлюють ризики використання неліцензійного ПЗ, і не готові допомагати в боротьбі з піратами. Ми впевнені, що культура споживання продуктів інтелектуальної праці буде розвиватися в нашій країні, і люди прийдуть до розуміння, що красти чужі ідеї так само неправильно, як і автомобілі», – відзначив Юрій Омельченко, керівник департаменту із захисту прав інтелектуальної власності компанії «Майкрософт Україна».

За останні два роки до корпорації Microsoft надійшло понад 150000 звертань від людей, які придбали контрафактну продукцію, заражену вірусами або іншим шкідливим програмним забезпеченням. Понад дворазове збільшення таких випадків у порівнянні з попередніми періодами свідчить про зростання заклопотаності користувачів шкодою, заподіюваною контрафактним ПЗ. Користувачі, які постраждали від використання піратського ПЗ, зіштовхуються з вірусами, втратою персональної інформації, ризиком втрати ідентифікаційних даних та втратою часу й грошей.

ІТ-індустрія постійно вивчає ринок піратського програмного забезпечення і його негативний вплив на користувачів. Одне з основних досліджень, проведених компанією IDC у 2006 році, показало, що кожний четвертий веб-сайт, що пропонує контрафактні програми, у процесі завантаження намагається встановити шкідливий код. Частка таких сайтів збільшується, як показали дослідження німецької компанії Media Surveillance, що спеціалізується на антипіратських рішеннях: у завантажених декількох сотнях піратських копій Windows та програм-зломщиків 32% містили шкідливий код. Звіт IDC також показує, що в контрафактному програмному забезпеченні Microsoft, придбаному в продавців у 17 країнах, понад 50% містили сторонній код, шкідливе ПЗ, або навіть не могли бути встановлені. Випущений усього лише два місяці назад звіт BSA про піратство в Інтернет за жовтень 2009 року показав, що країни з найбільшим рівнем піратства мають високий рівень інфікування шкідливим ПЗ.

Сергій Тишенко, керівник практики ІТ-консалтингу й впроваджень компанії VERNA, згадує зі своєї практики не один випадок, коли використання неліцензійного ПЗ призводило до значних фінансових втрат: «Одна велика компанія-дистрибутор не раз страждала від інформаційної ізоляції через блокування «ламаного» ключа неліцензійної системи корпоративної пошти. Продажі компанія здійснювала за допомогою мобільних агентів, які пересилали замовлення електронною поштою. При блокуванні пошти вся система була паралізована: загублений час замовників, які не могли сформувати замовлення, а також час і транспортні витрати агентів. Природно, імідж компанії-дистрибутора також страждав. У результаті компанія із середнім оборотом близько 2 млн. грн. на день втрачала близько 250 тис. грн. за годину простою».

Дія шкідливого ПЗ може проявлятися по-різному: від настирливих рекламних повідомлень до серйозних вразливостей в інформаційній безпеці. У своєму нещодавньому дослідженні Harrison Group виявила, що компанії, які використовують неліцензійне або контрафактне ПЗ, на 73% частіше зазнають втрат або пошкодження важливих даних, і на 73% більше ймовірність критичних помилок комп'ютерів, що тривають 24 години або більше.

Розповідає Олексій Шолохов з Одеси: «Після встановлення купленої на ринку Windows на другий день у мене перестала працювати клавіатура й миша, навіть у безпечному режимі. Через це я не зміг навіть зробити відкат системи або зберегти важливі дані – довелося форматувати диск С. Я пишу музику, і в результаті цього я втратив кілька важливих музичних файлів. Думаю, з ліцензійною копією Windows таких проблем би не виникло».

Сьогоднішні пірати – це найчастіше кримінальні угруповання, які не зупиняються на поширенні сотень копій неліцензійних програм. «Комп'ютерні пірати часто створюють так звані «ботнети», які є арміями комп'ютерів, до яких забезпечений несанкціонований доступ. Їх контролюють кібер-злочинці й використовують їх як обчислювальний ресурс для нелегальної діяльності в Інтернеті», – говорить Маркус Швейер з компанії Media Surveillance. – Один з останніх прикладів – комп'ютерні пірати допомогли створити «ботнет», пропонуючи підроблену версію Windows, яка кишить шкідливим кодом, який надававав комп'ютери в керування серверу, контрольованому кібер-злочинцями».

Для протидії зростаючої винахідливості комп'ютерних шахраїв Microsoft підсилює свою антипіратську роботу на всіх трьох фронтах: освітньому, технічному й правовому. Інформація від замовників і партнерів дуже допомагає Microsoft у боротьбі з поширенням піратської продукції. «Майкрософт Україна» і Асоціація виробників програмного забезпечення (Business Software Alliance, BSA) рекомендує всім, хто зіштовхується із програмним забезпеченням, яке визиває підозру, сповіщати про це на електронну адресу ukraineinfo@bsa.org або через сайт Microsoft. Докладна інформація про оригінальні продукти Microsoft, ліцензування та сертифікати автентичності доступна за адресою www.howtotell.com.

На технічному фронті Microsoft з виходом Windows 7 удосконалила процес активації й перевірки автентичності. Windows 7 поставляється з останнім поколінням технології активації, що включає полегшений механізм взаємодії з користувачами.

Щодо правового поля роботи, Microsoft інвестував у дев'ять аналітичних лабораторій із продуктової ідентифікації (Product Identification, PID), розташованих по усьому світу. Експерти цих лабораторій з компанії Forensic використовують складні технологічні інструменти, такі як дактилоскопія цифрових дисків та оптичні мітки, для перевірки контрафактного ПЗ, надаючи критично важливу інформацію локальним правовим інститутам для використання з метою переслідування кримінальних угруповань комп'ютерних піратів.

В Україні інтереси правовласників у боротьбі з піратством представляє Асоціація виробників програмного забезпечення (Business Software Alliance, BSA), яка співробітничає із правоохоронними органами щодо застосування кримінального законодавства в сфері захисту авторських прав. «BSA активно відстоює інтереси своїх членів, проводячи кампанії боротьби з поширенням та використанням контрафактного ПЗ в Україні. У 2009 році в тісній взаємодії із правоохоронними органами ми здійснили десятки перевірок компаній-користувачів, а зафіксована з початку року сума збитків правовласників, заявлених до компенсації порушниками, перевищує 20 млн. гривень. Крім того, ми докладаємо зусиль для вдосконалення законодавчої бази й розробки більш дієвих механізмів боротьби з піратами», – заявив Владислав Шаповал, юридичний представник BSA в Україні.

Про корпорацію Microsoft

Заснована у 1975 році корпорація Microsoft є визнаним світовим лідером у галузі розробки програмного забезпечення, а також у наданні послуг та рішень, які допомагають людям та компаніям повністю реалізувати свій потенціал.

З 2003 року в Україні діє компанія «Майкрософт Україна», до завдань якої входить розвиток ринку програмного забезпечення та просування продуктів Microsoft, підтримка партнерів та замовників, а також локалізація новітніх технологій корпорації та реалізація соціальних проектів на території України.

Додаткову інформацію про компанію та продукти Майкрософт можна знайти на веб-серверах Microsoft: www.microsoft.ua.

Microsoft® є товарним знаком Microsoft Corporation, що охороняється в США і/або інших країнах. Інші назви продуктів і компаній, що згадуються в даному документі, можуть бути товарними знаками відповідних власників.