Судова влада України стала на захист правовласників

Верховний Суд України прийняв безпрецедентне рішення, яке дає змогу правовласникам посилити боротьбу з комп’ютерним піратством.

Завдяки прийнятій 4 липня 2010 р. Пленумом Верховного суду України постанові №5 «Про застосування судами норм законодавства у справах про захист авторського права та суміжних прав» правовласники отримали можливість вимагати грошову компенсацію від порушників авторських прав. В постанові чітко зазначено, що використання неліцензійних програмних продуктів є таким самим правопорушенням, як і їх продаж або тиражування.

«Постанова Верховного Суду дозволить вивести боротьбу з піратством на новий рівень. Відтепер відповідальність піратів не обмежуватиметься кримінально-адміністративним переслідуванням, яке сьогодні не завжди ефективне. Правовласники домагатимуться законного відшкодування збитків у порушників в господарських судах», – відзначив Юрій Омельченко, керівник департаменту з захисту інтелектуальної власності компанії «Майкрософт Україна».

В липні юридичний представник корпорації Microsoft в Україні домігся першого суттєвого факту компенсації завданих збитків від юридичної особи. Компанія «Землевпрорядкування», що займається послугами з розробки технічної документації для відведення земельних ділянок в м. Дніпродзерджинську, в рамках міжнародної угоди відшкодувала завдані корпорації Microsoft збитки, виплативши компенсацію, еквівалентну 14 200 дол. США.

«Прийнята Верховним Судом постанова стала важливим кроком на шляху до нормалізації практики захисту авторських та суміжних прав в Україні. Виробники програмного забезпечення отримали дієвий механізм стягнення компенсації за порушення їх авторських прав. Упевнений, це змінить категорії мислення українського бізнесу і дозволить удосконалити захист інтелектуальної власності в нашій країні», – відзначає Владислав Шаповал, партнер юридичної фірми «Лексфор», юридичний представник Microsoft в Україні.

Реалізуючи стратегію боротьби з піратством, юридичний представник Microsoft надсилає компаніям-порушникам листи-попередження, ініціює перевірки правоохоронними органами, за фактами виявлення правопорушень скеровує цивільні позови, а також позови про стягнення компенсацій. Так, станом на липень 2010 року на розгляді українських судів знаходиться 47 кримінальних справ.

Дмитро Шимків, генеральний директор «Майкрософт Україна»: «Боротьба з піратством в Україні отримала потужну судову підтримку. Ми з боку Microsoft націлені на активні дії, щоб припинити практику використання піратського софту в українському бізнесі. Адже не платити за програми, які приносять компанії прибуток – це нонсенс у цивілізованій країні. «Корпоративні пірати» тепер мають два виходи: почати переговорний процес і легалізуватись на хороших умовах, або чекати перевірок і судових позовів – на цьому етапі вести переговори буде значно важче».

В червні 2010 року юридичний представник Microsoft звернувся до суду з позовними заявами про стягнення компенсацій з 23 компаній по всій Україні, стосовно яких було проведено міліцейські перевірки і виявлено порушення авторських прав. Серед цих компаній, наприклад, – київський магазин мережі «Технополіс», київські компанії «Укрмьюзік» та «Дабл Кофі Україна», «Міжнародний аеропорт Ужгород», «ТК Кристал» з м. Констянтинівка Донецької області, «Південна технічна компанія» з м. Миколаєва, будівельна компанія «Арка Морріс» з м. Львова.