GfK: Споживчі настрої в Україні, червень 2011: зростання на 2,2 п. до 76,1

На початку літа 2011 року продовжилося поступове відновлення оптимізму споживчих настроїв, розпочате у квітні. Індекс споживчих настроїв (ІСН) зріс на 2,2 пункту до значення 76,1. Червневий приріст ІСН досягнено за рахунок індексу поточного становища при незначному погіршенні економічних очікувань. Про це свідчать дані дослідження споживчих настроїв в Україні, яке щомісяця здійснює GfK Ukraine.

Третій місяць поспіль спостерігається поступове покращення споживчих настроїв українців. У червні 2011 року індекс споживчих настроїв зріс на 2,2 пункту до значення 76,1. Одночасно було зафіксовано такі ключеві тенденції:

  • зростання ІСН відбулося за рахунок індексу поточного становища при незначному погіршенні економічних очікувань. Одночасно зблизилися значення індексів;
  • збільшення ІСН майже повністю забезпечив західний регіон, де відповідний показник зріс на 15 пунктів. Індекс для цього регіону в червні перевищив ІСН східного регіону на 10 пунктів;
  • найбільше зростання ІСН (на 10 пунктів) зафіксовано в селах. ІСН в цій групі населених пунктів перевищив індекс для міст з населенням понад 500 тис. осіб на 5 пунктів.

Оцінка поточного становища покращилася на 7,2 пункту до значення 74,9. Складові цього індексу змінилися наступним чином:

  • індекс поточного особистого матеріального становища (хі) зріс на 8,2 пункту до значення 72,5;
  • значення індексу доцільності робити великі покупки (х5)зросло на 6,1 пункту до 77,3.

Очікування щодо розвитку економки країни погіршилися на 1,1 пункту до значення 76,9. Складові цього індексу змінилися наступним чином:

  • індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2) зріс на 8,2 пункту до значення 87;
  • індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року (хЗ) зменшився на 4,5 пункту до значення 68,6;
  • очікування розвитку економіки країни впродовж найближчих п'яти років (х4) погіршилися на 6,9 пункту до значення 75,3.

Очікування українців щодо динаміки безробіття у червні залишилися без змін: відповідний індекс дорівнював 136,4.

Інфляційні очікування залишаються на високому рівні: їхнє значення становить 187, що на 3,3 пункту менше травневого показника.

«Зближення індексів поточного становища та індексу економічних очікувань може бути ознакою вичерпання потенціалу посткризового підйому економіки. Водночас, посилення намірів робити покупки до рівня кінця 2010 року може дати поштовх відновленню внутрішнього попиту восени», - коментують аналітики GfK Ukraine.

Індекс споживчих настроїв в Україні

 

Динаміка індексу споживчих настроїв в Україні

Місяць, рік

Індекс споживчих настроїв (ІСН)

Індекс поточного становища

(ІПС)

Індекс економічних очікувань (ІЕО)

Індекс інфляційних очікувань (ПО)

Індекс очікувань

ЩОДО

динаміки безробіття (ЮДБ)

Об'ІІ

76,1

74,9

76,9

187,0

136,4

05'11

73,9

67,7

78,0

190,3

136,5

06'Ю

94,5

82,2

102,6

175,7

106,9

Довідкова інформація

Дослідження споживчих настроїв в Україні проводиться з червня 2000 року. З січня 2009 року дослідження споживчих настроїв проводиться щомісяця.

Індекс споживчих настроїв в Україні визначають на підставі вибіркового обстеження домашніх господарств країни. Під час дослідження опитують 1 000 осіб віком від 15 до 59 років. Населення віком 15-59 років, яке становить 61,3% усього населення України, вважають найактивнішою частиною споживачів. Вибірка репрезентативна за статтю та віком, враховує міське та сільське населення й величину населеного пункту. Статистичне відхилення не перевищує 3,2%.

Для визначення ІСН респондентам задають такі запитання:

  1. Як змінилося матеріальне становище вашої сім'ї за останні шість місяців?
  2. Як, на вашу думку, зміниться матеріальне становище вашої сім? впродовж наступних шести місяців?

3.   Говорячи про економічну ситуацію в країні загалом, ви вважаєте, що наступні
дванадцять місяців будуть для економіки країни сприятливим чи несприятливим часом?

  1. Як ви охарактеризували б наступні п'ять років - як сприятливий чи несприятливий час для економіки країни?
  2. Як ви гадаєте, тепер загалом сприятливий чи несприятливий час робити великі покупки для дому?

За кожним із цих запитань визначають відповідний індекс:

  • індекс поточного особистого матеріального становища (хі);
  • індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2);
  • індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року (хЗ);
  • індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих п'яти років (х4);
  • індекс доцільності робити великі покупки (х5).

Значення індексу обчислюють таким способом: від частки позитивних відповідей віднімають частку негативних і до цієї різниці додають 100, щоб уникнути появи від'ємних величин. На підставі цих п'яти індексів визначають три сукупні індекси:

  • індекс споживчих настроїв (ІСН) - середнє арифметичне індексів xl-x5;
  • індекс поточного становища (ІПС) - середнє арифметичне індексів хі і х5;
  • індекс економічних очікувань (ІЕО) - середнє арифметичне індексів х2, хЗ, х4.

Значення індексів можуть змінюватися в межах від 0 до 200. Значення дорівнює 200 в тому разі, якщо всі громадяни позитивно оцінюють економічну ситуацію. Індекс дорівнює 100 тоді, коли частки позитивних і негативних оцінок однакові. Значення індексу менше 100 означає, що в суспільстві переважають негативні оцінки.

Для визначення індексу очікуваної динаміки безробіття (ІОДБ) та індексу інфляційних очікувань (ПО) респондентам задають такі запитання:

  1. Як ви вважаєте, упродовж найближчих дванадцяти місяців безробітних (людей, які не мають роботи й шукають її) буде більше, приблизно стільки само чи менше, аніж тепер?
  2. Як, на вашу думку, змінюватимуться ціни на основні споживчі товари та послуги впродовж найближчих одного-двох місяців?

Значення ІОДБ та ПО обчислюють таким способом: від частки відповідей, що свідчать про зростання безробіття (інфляції), віднімають частку відповідей, що свідчать про зменшення безробіття (інфляції), і до цієї різниці додають 100, щоб уникнути появи від'ємних величин. Значення цих індексів можуть змінюватися в межах від 0 до 200. Наприклад, значення індексу дорівнює 200, якщо всі громадяни передбачають зростання безробіття (інфляції).

жжж

GfK Ukraine - українська дослідницька компанія, яка пропонує повний перелік послуг з опитувань та досліджень ринків в Україні, Молдові та Бєларусі. GfK Ukraine входить до міжнародної дослідницької мережі GfK Group - четвертої за розмірами дослідницької групи в світі. GfK Group об'єднує 115 компаній у більше, ніж 100 країнах світу.