Галузева ІТ-асоціація та професійні аналітичні агенції об'єднують зусилля для боротьби з тіньовим імпортом

IMG_20160526_121534

Про співпрацю, координацію дій та обмін аналітичною інформацією для боротьби з «тіньовим» схемами при імпорті товарів ІТ та споживчої електроніки домовилися представники Асоціації підприємств інформаційних технологій України (АПІТУ) та міжнародних аналітичних компаній GfK та IDC під час зустрічі, що відбулася в рамках засідання Комітету імпортерів АПІТУ 26 травня 2016.

Учасники зустрічі дійшли згоди, що використання оцінок обсягів продуктових сегментів товарів ІТ та споживчої електроніки, їх порівняння з офіційною державною статистикою імпорту, деталізованою по кожному коду класифікатора товарів УКТЗЕД і країні походження, дозволило би виявляти проблемні ділянки та вживати ефективних заходів для перекриття тіньового імпорту. Перекриття каналів нелегального ввезення дозволить не тільки захистити бізнес сумлінних імпортерів, але й істотно збільшить надходження до бюджету. За оцінками профільних асоціацій АПІТУ та асоціації імпортерів побутової електроніки (АУІПЕ) сумарний обсяг податків, несплачених «чорними» і «сірими» імпортерами товарів ІТ та споживчої електроніки, становить близько 3,6 млрд. грн. щорічно.

Згідно з оцінками АПІТУ та деяких виробників, зокрема під час Круглого столу «Тіньовий імпорт ІТ-товарів та споживчої електроніки – основні схеми та пошук шляхів протидії», що відбувся 17 травня 2016, частка тіньового імпорту в ноутбуках та інших товарах ІТ та побутової електроніки за останні місяці не зменшилась, а навпаки, зросла, в тому числі за рахунок неофіційного імпорту товарів, призначених для ринків інших країн.

Микола Фабро, голова Комітету імпортерів АПІТУ, відзначив, що учасники Асоціації регулярно визначають обсяги ринку по кожній групі товарів, керуючись як власними обстеженнями ринку, так і дослідженнями авторитетних міжнародних компаній, таких як GfK, IDC та інших, а також підкреслив важливість політичної волі державних органів для обміну деталізованими знеособленими даними про обсяги імпорту.

В рамках зустрічі Володимир Поздняков, глава київського офісу IDC, представив підготовлений IDC спільно з GfK порівняльний аналіз різних методик оцінки ринку споживчої електроніки на прикладі двох категорій товарів – портативних ПК і планшетів.  

Учасники зустрічі відмітили, що жоден з методів оцінки не дає стовідсоткового результату оскільки, наприклад, IDC використовує номінальну інформацію від постачальників про їх продажі в конкретну країну, а на ринку України наявний великий обсяг продукції, адаптованої до ринку Польщі, Угорщини або Сполучених Штатів. Зазвичай ці товари імпортуються за тіньовими схемами та знаходяться поза увагою аналітичних компаній.

Учасники зустрічі дійшли згоди, що для зниження рівня тіньового імпорту необхідне об'єднання аналітичних зусиль галузевих асоціацій, професійних аналітичних агенцій та держави — як з точки зору аналізу обсягів ввезеної техніки, так і її декларованої вартості. 

Про АПІТУ: Асоціація підприємств інформаційних технологій України створена в 2007 році і об'єднує понад 70 підприємств, серед яких найбільші імпортери товарів ІТ та споживчої електроніки, що охоплюють близько 90% легального ринку цих товарів. 10 травня 2016 Асоціація подала пропозиції прем'єр-міністрові України В. Гройсману щодо кардинального зменшення тіньового імпорту.