Захист авторських прав - як подолати кризу

ВПЕРШЕ проведено Круглий стіл провідних українських та міжнародних виробників програмного забезпечення, ініційований Асоціацією BSA (Business Software Alliance)

30 жовтня 2008 року, Київ. Провідні учасники IT-ринку України звернулися до вищих органів державної влади затвердити на законодавчому рівні програму із запобігання порушення авторських прав і використання контрафактної продукції.

Провідні українські та міжнародні виробники програмного забезпечення звернулися до КМУ, ВРУ і Верховного Суду України із закликом негайно вжити заходів з подолання кризи в сфері захисту авторських прав. Проблема недосконалого захисту прав виробників програмного забезпечення обговорювалася на ініційованому Асоціацією виробників програмного забезпечення Business Software Alliance (BSA) круглому столі «Криза в захисті авторських прав в Україні і його вплив на економіку держави. Пропозиція до державних органів про необхідність вживання першочергових заходів з подолання кризи».

Ситуація з використання нелегального програмного забезпечення в Україні, у порівнянні з іншими державами, не надихає оптимізмом. Її за правом можна назвати кризовою. Ця криза веде до зменшення надходжень податків і зборів до державного бюджету України, величезним втратам розробників і продавців легального програмного забезпечення, а також згортанню IT-сектору національної економіки.

У той же час, за підрахунками міжнародних експертів, зниження рівня комп'ютерного піратства в Україні на 10 відсотків протягом наступних трьох років, призведе до появи більш ніж 2 600 додаткових робочих місць, збільшення капіталообороту в національному секторі високих технологій на 4 мільярди 700 мільйонів гривень, збільшення податкових надходжень до бюджету на 345 мільйонів гривень. Відповідно збільшаться і темпи зростання української економіки.

Боротьба з піратством в Україні не є традицією, як, наприклад, у США. На цих ринках BSA активно працює з 1988 р. За цей час рівень піратства на ринках розвинених країн знизився на 30%. Ми сподіваємося, що зможемо поширити цей позитивний напрямок на інші важливі для нас ринки, у тому числі український, але це повинно здійснюватися спільними зусиллями гравців ІТ-індустрії і владних органів. Чітка позиція уряду щодо захисту інтелектуальної власності — це базис для наступної антипіратської діяльності. Ця робота включає в себе впровадження належних правових рамок, законів — і, що не менш важливо — виконання цих законів добре навченими фахівцями правоохоронних органів. Задача BSA полягає в тому, щоб пропонувати свою допомогу і підтримку у виконанні цих завдань. BSA також продовжує інформувати компанії про важливість інвестування в сучасні інформаційні технології. Це має вирішальне значення для ефективного бізнесу — особливо на міжнародному рівні.

Георг Херрнлебен, директор BSA по Центральній і Східній Європі

Проблема «комп'ютерного піратства» залишається надзвичайно гострою для України. Незважаючи на зусилля, що були докладені в цій сфері, рівень використання неліцензійного програмного забезпечення в нашій країні залишається одним з найвищих у Європі і світі — згідно з експерними оцінками, на сьогоднішній день він складає 83 відсотки, тобто більш ніж на восьми з десяти українських комп'ютерах встановлені неліцензійні програми.

Владислав Шаповал, представник BSA в Україні

За результатами круглого столу, учасники IT-ринку підписали резолюцію, що містить наступні звернення, адресовані вищим органам державної влади:

Верховній Раді України з проханням:

  • затвердити рекомендації слухань у Комітеті Верховної Ради з питань науки і освіти «Ефективність використання законодавства України в сфері авторського права і суміжних прав» щодо вдосконалення законодавства в сфері авторського права;
  • внести зміни в Закон України «Про авторське право і суміжні права» щодо захисту прав на комп'ютерні програми з метою приведення цього Закону у відповідність з міжнародними угодами, підписаних Україною, а також до сучасних реалій у сфері поширення і використання програмного забезпечення;
  • включити в законодавчий процес з удосконалення відповідного законодавства зацікавлені громадські організації й об'єднання правовласників.

Кабінету Міністрів України з пропозиціями:

  • створити координаційну раду з питань захисту авторських прав як урядовий консультаційно-дорадчий орган при Кабінеті Міністрів України;
  • затвердити програму легалізації програмного забезпечення в освітніх установах, а також ввести програму навчання теорії права інтелектуальної власності;
  • збільшити кількість особового складу підрозділів з боротьби зі злочинами в сфері інтелектуальної власності Державного Департаменту боротьби з економічними злочинами Міністерства внутрішніх справ України і покращити його матеріально-технічне забезпечення;
  • внести зміни в порядок виробництва, зберігання, видачі контрольних марок і маркування екземплярів комп'ютерних програм з метою запобігання одержання контрольних марок для «піратських» носіїв;
  • передбачити в проекті Державного бюджету України на 2009 рік витрати, необхідні для повної легалізації програмного забезпечення, що використовується в органах державної влади;
  • затвердити урядову програму роз'яснення суспільству цінностей легального програмного забезпечення.

Верховному Суду України з проханням підсумувати практику використання судами України цивільного, адміністративного і кримінального законодавства по справах порушення авторського права на програмне забезпечення і прийняти, як результат, постанову Пленуму Верховного Суду України.

Круглий стіл вперше об'єднав основних гравців ринку ліцензійного програмного забезпечення в Україні, які зазнають значних втрат від порушень у сфері захисту авторських прав. Серед представників компаній і організацій, що працюють на українському ринку і зацікавлені в боротьбі з «комп'ютерним піратством» були: представники громадських організацій (Business Software Alliance, Асоціація підприємств інформаційних технологій України, Асоціація учасників електронного бізнесу України), міжнародні виробники програмного забезпечення (1С, Abbyy, Adobe Systems Inc, Autodesk, Microsoft, АМІ, Бакотек, Софтпром), а також представники засобів масової інформації.

Інформація про BSA

Асоціація виробників програмного забезпечення Business Software Alliance (www.bsa.org) є некомерційною міжнародною організацією, мета діяльності якої — безпечне і легальне використання програмного забезпечення в сучасному цифровому світі. Асоціація діє в інтересах своїх учасників — міжнародних виробників програмного забезпечення. BSA, маючи представництва на міжнародних ринках, активно співробітничає з урядами різних країн. Учасники Асоціації представляють одну з галузей економіки, які найбільш динамічно розвиваються. Програми й ініціативи BSA спрямовані на розвиток інноваційних технологій. Асоціація сприяє розробці законодавчих інструментів, що забезпечують захист авторського права й інформаційну безпеку у всіх сферах бізнесу.

Учасниками BSA є такі компанії, як Adobe, Apple, Autodesk, Avid, Bentley Systems, CNC,Corel, Microsoft, Monotype, Quark, Mindjet, Siemens PLM Software, SolidWorks, Symantec, The MathWorks, Altium, Centennial Software, Enteo
Software, Famatech, O&O Software, Staff & Line і Tekla.

Свою діяльність в Україні Business Software Alliance розпочала в 2008 році. Сайт BSA метою якого є запобігання зростанню рівня піратства, де публікується детальна інформація з проблеми неліцензійного використання ПЗ на українському ринку, знаходиться за адресою http://www.bsa.org/ukraine.

За даними пресс-центру BSA

Перелік посилань за темою: