Українці надають перевагу сучасним форматам торгівлі

Переважна більшість українців (68%) надають перевагу сучасним форматам торгівлі (гіпермаркетам, супермаркетам або невеликим магазинам самообслуговування) при купівлі товарів повсякденного попиту. Серед роздрібних мереж найбільш популярною є «АТБ Маркет» – 9% українців вважають її своїм основним місцем покупок. Серед головних причин вибору основного місця здійснення покупок українці називають розташування поблизу дому чи роботи, прийнятний рівень цін та широкий асортимент товарів. Про це свідчать результати дослідження ринку роздрібної торгівлі України, яке компанія GfK Ukraine здійснила наприкінці 2008 року.

Великі роздрібні мережі – основні місця покупок для українців
Лідером серед роздрібних мереж, в яких здійснюють найбільше покупок, є мережа магазинів «АТБ Маркет», питома вага якої складає 9%. Зокрема, «АТБ Маркет» лідирує в Східному регіоні. Друге місце поділяють «Фуршет» і «Сільпо» (по 8% ринку у кожної мережі). Перша з них найбільш популярна в Південному регіоні, тоді як друга – в Києві. На третьому місці – мережі «Велика кишеня» і «Амстор» (кожній з них надають перевагу 6% українців). Загалом на першу десятку роздрібних мереж припадає 51% респондентів, які здійснюють там основні покупки товарів повсякденного попиту.

Загалом 68% українців назвали гіпермаркети, супермаркети або невеликі магазини самообслуговування основними місцями здійснення покупок продуктів харчування у 2008 році. Звичайний ринок залишається основним місцем покупок для 22% українців.

Таблиця 1. Місця покупки, де здійснюють найбільше покупок товарів повсякденного попиту у 2008 році (основне місце покупок)

Місце покупки 
% респондентів
Супермаркет (великий продуктовий магазин, 4-15 кас)
  43
Ринок, вулична торгівля, кіоск, палатка, павільйон
  22
Гіпермаркет (більше 15 кас, більша частка непродовольчих товарів)
  18
Невеликий магазин із самообслуговуванням (менше 4 кас)
  7
Продуктовий магазин із обслуговуванням продавцем через прилавок
  5
Магазин гуртової торгівлі 
  4

Як українці оцінюють роботу роздрібних мереж
Серед основних причин вибору основного місця здійснення покупок покупці називають розташування поблизу дому чи роботи та прийнятний рівень цін (70% українців зазначили кожний з цих критеріїв), а також широкий асортимент товарів (58%). Характеристики «Знаходиться поблизу дому або роботи» та «Прийнятний рівень цін» є рівноцінно важливими для всіх груп респондентів за рівнем добробуту. Для респондентів з середнім рівнем добробуту широкий асортимент товарів є набагато важливішими, ніж для респондентів загалом.
Серед усіх факторів роботи роздрібних мереж, найбільше покупців задоволені якістю обслуговування і свіжістю та якістю товарів, найменше – рівнем цін і швидкістю обслуговування на касі. Лідерами за задоволеністю покупців є мережі «Караван», «Амстор» і «Велика Кишеня».

Довідкова інформація
В основі Дослідження ринку роздрібної торгівлі України 2008 лежить опитування жителів міст України з населенням більше 50 тис. Було опитано 994 випадково відібраних респондентів. Респондентом була людина, яка відповідає в домогосподарстві за здійснення щоденних покупок продуктів харчування та непродовольчих товарів повсякденного вжитку.
Опитування проводилося в листопаді-грудні 2008 року.
Метод опитування – особисті інтерв’ю.
Під час аналізу даних використовувалися елементи наступних методик: GfK*Loyalty Plus –для оцінки лояльності покупців щодо основного місця закупок і вимірювання сили впливу різних показників роботи магазину на лояльність; GfK*Navigator – для виявлення розривів і ніш у наданні послуг роздрібними мережами (матриця пріоритетності характеристик роботи магазинів).
Для отримання більш детальної інформації слід звертатися до Тетяни Яблоновської, старшого дослідника відділу досліджень ринку послуг GfK Ukraine: tetyana.yablonovska на gfk.ua, тел.: (044) 230-0260.

GfK Ukraine — українська дослідницька компанія, яка пропонує повний перелік послуг з опитувань та досліджень ринків в Україні, Молдові та Бєларусі. GfK Ukraine входить до міжнародної дослідницької мережі GfK Group – четвертої за розмірами дослідницької групи в світі. GfK Group об’єднує більше 115 компаній у 90 країнах світу

Джерело: http://www.gfk.ua/etc/files/pdf/gfk_rel_ukraine_retail_200109_ukr