ІСОМТ - інформаційна система обліку мобільних терміналів дозволить «вибілити» ринок мобільних телефонів

В «Українському державному центрі радіочастот» презентували інформаційну систему обліку мобільних терміналів (ІСОМТ) на території України.

Як повідомив голова НКРЗ Сергій Колобов, комісія очікує, що надходження до бюджету від імпорту мобільних телефонів становитимуть до кінця поточного року 700–800 млн грн. На думку керівника Державної митної служби Анатолія Макаренка, цього року в Україну буде завезено майже 4 млн мобільних апаратів. За даними Держмитслужби, торік в Україну офіційно було ввезено 671 тис. мобільних телефонів, а реально – 8 млн. «Важливо вивести цей сегмент ринку з тіні», – зазначив глава Держмитслужби.

Сергій Колобов повідомив також, що введення нового порядку ввезення мобільних телефонів (документ набув чинності 28 березня) і положення про їх реалізацію вже забезпечило надходжень до бюджету за останній місяць більше, аніж за три попередні місяці року.

Система на практиці

Можливості системи демонструвалися за допомогою встановленого у залі автоматизованого робочого місця оператора, термінала захищеного каналу зв’язку між УДЦР і Держмитслужбою, а також ПК, підключеного до Інтернету. Технічну інфраструктуру системи створила компанія «Українські інформаційні системи» із використанням серверів IBM та вітчизняних криптографічних пристроїв «Пелена». За словами заступника голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації Олега Фролова, планується інтегрувати ІСОМТ у Національну систему конфіденційного зв’язку. Наразі ДССЗЗІ провела державну експертизу розробки з наданням атестата відповідності.

Заступник начальника УДЦР Володимир Кириченко ознайомив учасників заходу з функціями системи. Серед них формування і ведення дозволів на ввезення апаратів із-за кордону, а також формування та ведення узагальненої бази даних кодів IMEI мобільних телефонів. Він зазначив, що кожна дія оператора реєструється у системі, а її автентичність підтверджується електронним цифровим підписом (ЕЦП). Одночасно з підготовкою оригіналу дозволу система готує електронний дозвільний документ (УЕДД).

Визначена посадова особа засвідчує такий документ ЕЦП і зашифрованим каналом передає його до Держмитслужби. Підкреслимо, що формат УЕДД офіційно погоджено із цим відомством. Останнє після перевірки підпису та змісту документа надсилає підтвердження про його отримання до Укрчастотнагляду.

В. Кириченко розповів також про організацію в узагальненій базі даних трьох реєстрів – «білого», «чорного» і «сірого» списків. До «білого» занесені коди мобільних телефонів, дозволені до використання у мережах операторів мобільного зв’язку. Це номери телефонів, зареєстровані в операторських мережах до кінця вересня 2009 року або легально завезені в Україну.

«Чорний» список призначений для номерів, не занесених до «білого» списку або зареєстрованих МВС як украдені. Телефон із цього списку не буде обслуговуватися жодним оператором, підкреслив Володимир Кириченко. До «сірого» списку потрапили номери телефонів, не зареєстровані ані в «білому», ані в «чорному» списках. Протягом трьох місяців вони повинні бути перенесені до того або іншого.

До 30 травня поточного року реалізатори можуть подавати до УДЦР заяви про внесення до бази даних кодів мобільних телефонів, що залишилися у них у реалізації. Оператори мобільного зв’язку повинні до 30 вересня 2009 року надати УДЦР коди мобільних телефонів, підключених до їхньої мережі.

15 квітня система уведена в експлуатацію у тестовому режимі, початок її промислової експлуатації заплановано на 30 червня. Із цього моменту продавці зобов’язані надавати покупцям можливість перевірки присутності в базі даних коду телефона, що купується (за допомогою SMS або через Інтернет). У першому випадку абонент має надіслати на спеціальний короткий номер оператора SMS з кодом IMEI і одержати підтвердження того факту, що телефон занесений до бази. Наразі такий короткий номер організував тільки оператор «Астеліт». Внести IMEI свого апарата до «білого» списку абоненти зможуть також на сайті УДЦР.

«Мотивація у крадіжках мобільних телефонів відпадає»

Українцям варто декларувати мобільні телефони, увезені через кордон для особистого користування, уважає перший віце-прем’єр України Олександр Турчинов. Тоді вони будуть внесені до «білого» списку IMEI і зможуть працювати в мережах українських операторів (до митної декларації України ще необхідно буде внести деякі виправлення й уточнення).

Загалом, на думку Олександра Турчинова, впровадження системи допоможе вивести «на новий інтелектуальний рівень» боротьбу з контрабандою й крадіжками мобільних телефонів, а також залучити додаткові кошти до держбюджету і забезпечити наше населення якісними телефонними апаратами.

Вікторія БАСМАНОВА,
„ДК-Зв’язок”, № 16/2009, 30.04.2009, http://ht.ua/pro/dkz/