Головним пріоритетом приватних інвесторів у Європі та США є безпека їхніх інвестицій. Задля цього вони готові задовольнитися помірними рівнями прибутку. Близько половини європейців та 7 з 10-ти американців інвестували в ощадні депозити. У той час же час, частка тих, хто вкладає гроші не заради збереження, а заради прибутку, знизилася на обох континентах. Про це свідчать результати опитування «Інвестиційний барометр», який GfK Custom Research здійснила на замовлення The Wall Street Journal Europe.
Загалом 91% жителів Західної Європи надають перевагу інвестиціями з низьким рівнем ризику. У Центральній та Східній Європі цей показник дорівнює 84%, в США – 81%. Найвища частка схильних до ризику зафіксована у Швеції та США (по 16%). Натомість німці та італійці уникають ризику, серед них лише 3% респондентів готові вибирати інвестиції з високим рівнем ризику, що обіцяють вищі прибутки.
Ці стримані базові настрої цілком відповідають поточній поведінці приватних інвесторів. Під час попередньої публікації цього дослідження восени 2007 року 43% інвесторів Західної Європи внесли свою готівку на ощадні депозитні рахунки. Сьогодні їх близько 60%. Схожа тенденція спостерігається в США: 68% американців сьогодні інвестують у банківські депозити. 11 місяців тому їх було лише 53%. У Німеччині частка власників депозитів зросла на 15 % до 55%.
Поліси страхування життя стають усе більш популярними – придбати їх вирішили 32% респондентів з Західної Європи. Це на 7% більше у порівнянні з осінню 2007. Втім, результати відрізняються за країнами. Майже кожен другий опитаний бельгієць придбав поліс страхування життя. Близько половини респондентів з Америки також обрали цей вид інвестицій. На протилежному боці розподілу – Іспанія з 4% тих, хто обрав страхування життя як вид заощаджень.
Акції та інвестиційні фонди посіли третє місце рейтингу із 22% інвесторів Західної Європи. У США цей вид інвестицій продовжує домінувати – вибір 80% опитаних. Натомість у Східній та Центральній Європі на акції, що котируються на біржі, припадає усього 3% інвестицій.
Восени 2007 року частка фізичних осіб, які не обрали жодного зі згаданих видів інвестування, була досить високою – 42% у Західній Європі та 23% у США. Сьогодні ця частка є значно меншою – 29% та 8% у Західній Європі та США відповідно не інвестують взагалі.
Багатство розподілене нерівномірно
Коли мова іде про накопичення приватного капіталу, американці є беззаперечними лідерами – 38% опитаних зазначили, що їхні приватні активи перевищують 50 тисяч доларів. 30% із цієї групи відзначили, що їхні активи перевищують 75 тисяч доларів. Лише 8% вказали на відсутність будь-яких приватних активів. У Західній Європі лише 7% респондентів заощадили понад 50 тисяч доларів на «чорний день». У Східній Європі таких 4%.
Серед країн Західної Європи лише у Бельгії та Швеції понад 10% громадян мають активів на понад 75 тисяч євро. З 2% Іспанія та Німеччина посідають останнє місце за цим показником. Загалом близько 50% приватних інвесторів Західної Європи мають капітали менші за 25 тисяч євро та 29% взагалі не мають жодних активів. У Східній та Центральній Європі останні складають 62%.
Безпека інвестицій залишиться пріоритетом у майбутньому
Відповіді на запитання про те, яким чином зараз найкраще розпорядитися 50 тисячами євро (50 тисячами доларів в США), вказують на те, що інвестори і надалі остерігатимуться ризикованих інвестицій.
Третина респондентів з Західної Європи нададуть перевагу депозитним рахункам. У 2007 цю опцію обрала б лише чверть опитаних. На другій позиції зі значними відставанням (12% респондентів) опинились «інші інвестиції», за якими йдуть страхування життя та пенсійні фонди. Облігації вподобали лише 10% інвесторів, і лише 7% обрали акції та інвестиційні фонди.
Французи та німці, як виявилося, є прихильниками особливо стриманого підходу до інвестування. 41% опитаних з цих країн стверджують, що у майбутньому вони хотіли б інвестувати кошти у короткострокові ощадні депозити. Поряд з «іншими інвестиціями» цій формі заощаджень надали перевагу у Східній та Центральній Європі. Одночасно лише 23% американців обирають неризиковані ощадні депозити. Стількі ж репондентів мають бажання інвестувати в акції та інвестиційні фонди. Втім, восени 2007 року кількість прихильників біржових операцій була значно вищою. У той же час, 37% опитаних у США назвали акції та похідні фінансові інструменти привабливою формою інвестування і лише 14% вважають банківські депозити найбільш бажаною формою інвестицій.
Про дослідження
Починаючи з 1999 року, «Інвестиційний барометр» надає інформацію про настрої та поведінку європейських та американських споживачів. Запитання стосуються розміру приватних інвестицій, оптимального способу інвестування 50 тисяч євро (50 тисяч доларів для США та 25 тисяч євро для Східної та Центральної Європи), вибору між інвестиціями з низьким та високим рівнем ризику. Поточне опитування, проведене GfK Custom Research на замовлення The Wall Street Journal Europe за фінансової підтримки The GfK Association у березні та квітні 2009, охоплює 11 тисяч респондентів з 11-ти країн: Бельгії, Чехії, Франції, Німеччини, Італії, Польщі, Іспанії, Швеції, Великої Британії та США.
Wall Street Journal Europe
The Wall Street Journal Europe заснований у 1983 році з штаб-квартирою у Брюсселі. Журнал є частиною глобального інформаційного об’єднання, до якого входять, The Wall Street Journal, The Wall Street Journal Asia та The Wall Street Journal Online (Інформаційна Інтернет-сторінка з найбільшою кількості читачів у світі). Загальний тираж цих публікацій – 2,6 млн.
The GfK Group
The GfK Group займає 4 місце в у світі серед компаній, що займаються маркетинговими дослідженнями. Група спеціалізується на трьох напрямах: дослідження на замовлення, дослідження роздрібної торгівлі товарами тривалого вжитку та медіа-дослідження. До групи входять 150 компаній у 100 країнах світу. Для отримання подальшої інформації, відвідайте нашу сторінку: www.gfk.com