21 грудня представники низки вітчизняних професійних об‘єднань та підприємств провели спільну прес-конференцію «Законопроект 6523 ігнорує інтереси авторів та руйнує інформаційне середовище України». Її учасники – представники Інтернет Асоціації України (ІнАУ), Асоціації правовласників і постачальників контенту, Асоціації підприємств інформаційних технологій України, Українського союзу промисловців та підприємців (УСПП) та ТОВ «Індормедіа» акцентували увагу присутніх на загрозах, які несе відповідний законопроект, прийнятий у першому читанні, та виступали проти прийняття відповідного законопроекту у цій редакції - повідомляє ІнАУ.
Так, виконавчий директор ТОВ «Індормедіа» Юрій КУНИЦЬКИЙ наголосив, що законопроект № 6523 не відповідає інтересам основних учасників відносин у сфері використання результатів творчої праці: правовласників (суб'єктів авторського права і суміжних прав) і користувачів, суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності об'єкти інтелектуальної власності. «Законопроект вводить монополію уповноважених від держави організацій колективного управління, які на сьогодні вже довели свою неспроможність зі збору роялті на користь суб'єктів авторського права і суміжних прав. Крім того, документ істотно обмежує права і законні інтереси суб'єктів авторського права і суміжних прав, що суперечить як чинному законодавству України, так і міжнародним ратифікованим угодам», - додав він.
Віце-президент Асоціації правовласників і постачальників контенту Наталія КЛІТНА у своєму виступі звернула увагу присутніх на неприпустимості положень законопроекту, які вводять примусову подвійну сплату винагороди за використання телепрограм шляхом ретрансляції у телемережах України, за яку вже сплачено організації мовлення або її правовласнику (26)ст.41). «Також проектом пропонується внести загрозливі зміни до Закону України «Про телекомунікації», зокрема у ст. 40 щодо відповідальності оператора, провайдера телекомунікації за зміст інформації, що передається їхніми мережами та у ст. 42 стосовно розширення переліку видів діяльності, які підлягають ліцензуванню, а саме «надання послуг з передавання даних, що містять музичні твори, виконання фонограм або їх частини», - вважає Н. Клітна.
Під час свого виступу Іван ПЄТУХОВ, віце-президент УСПП з питань ІТ звернув увагу присутніх, що поява законопроекту 6523 - це вже не перша спроба примусити операторів/провайдерів телекомунікацій, контент/сервіс/хостинг-провайдерів виконувати каральні функції: «Відповідний законопроект матиме безпрецедентні наслідки, оскільки його положеннями на провайдера/оператора телекомунікацій покладається обов’язок у позасудовому порядку за зверненням суб’єкта авторського права та суміжних прав протягом 48 годин вжити визначених останнім заходів щодо попередження визначеної суб’єктом авторського права винної особи та припинення доступу до мережі Інтернет або припинення надання послуг з розміщення інтернет-сайту на обладнанні провайдера».
Голова Правління Асоціації підприємств інформаційних технологій України Елліна ШНУРКО-ТАБАКОВА звернула увагу присутніх на ст. 42 законопроекту, у якій йдеться мова про запровадження нового виду збору за можливе використання в майбутньому ксерокопіювальної, комп’ютерної техніки та матеріальних носіїв та носіїв для відтворення примірників творів, які є об’єктами авторського права, який сплачуватиметься виробниками та імпортерами вказаного обладнання у формі відрахувань (відсотків) на користь УОКУ. «Пропоновані законопроектом зміни не забезпечать належного захисту авторських прав, а лише призведуть до збільшення фінансового навантаження як на виробників та імпортерів високотехнологічного обладнання, так і на кінцевих його споживачів», - переконана Е. Шнурко-Табакова.
Підводячи підсумки Голова Правління Інтернет Асоціації України Тетяна ПОПОВА окреслила негативні положення, які пропонуються у деяких статтях законопроекту 6523: «Звертаю увагу, що законопроект створює умови для захисту інтересів перш за все не власників авторських прав, а посередників – організацій колективного управління. Також проект запроваджує неконтрольовані важелі адміністративного тиску на інформаційні ресурси та передбачає розширення сфер діяльності, які підлягають ліцензуванню, що іде в розріз європейською регуляторною практикою та з задекларованим Президентом та Урядом країни курсом щодо дерегуляції різних сфер суспільного життя».
Учасники прес-конференції оприлюднили Відкритий лист до керівництва Верховної Ради України, який підтримали та підписали: ІнАУ, Асоціації правовласників і постачальників контенту, АПІТУ, УСПП, Індустріального телевізійного комітету (ІТК), Всеукраїнська асоціація автоімпортерів і дилерів (ВААІД), ТОВ «Індормедіа». Лист відкритий до підписання й наразі список підписантів розширюється і до ініціативи приєднуються інші асоціації.