Щодо комп'ютерного піратства в Україні

АПІТУ звернулася до органів державної влади (Адміністрації Президента, Кабмін, профільних Комітетів ВРУ і центральних органів виконавчої влади, Генпрокуратури) з відкритим листом такого змісту:

Відсутність продуктивних дій влади, спрямованих на боротьбу з комп’ютерним піратством, неодноразово призводила до віднесення України до списку держав з найвищим рівнем комп’ютерного піратства. Згідно з опублікованими в травні 2011 даними досліджень міжнародної Асоціації виробників програмного забезпечення (BSA), за 2010 рівень піратства (поширення нелегального програмного забезпечення) в Україні становив 86% (сьоме місце в світі).

Враховуючи останні події навколо порталу EX.UA, АПІТУ відзначає важливість роботи правоохоронних органів з попередження комп’ютерного піратства в Інтернеті, а також з усунення правопорушень, що зазіхають на права інтелектуальної власності. Водночас зауважуємо, що правова оцінка конкретних процесуальних дій правоохоронних органів, як і адекватність вжитих ними заходів належить до компетенції органів прокуратури та суду.

Комп’ютерне піратство стримує розвиток ринку вітчизняного програмного забезпечення, оскільки робить розробки вітчизняних програмістів неконкурентноспроможними та сприяє еміграції програмістів. Вважаємо, що планування та реалізація заходів, спрямованих на системне вирішення проблеми комп’ютерного піратства в Україні є одним з першочергових завдань, що потребує розгляду та реагування на державному рівні.

Важливим кроком держави у цьому напрямку має стати проведення широкої державної просвітницької політики за участі АПІТУ, українських та зарубіжних правовласників, спрямованої на роз’яснення негативного впливу піратства як на економіку держави в цілому, так і на кожного громадянина України зокрема. Впевнені, що дану ініціативу підтримають представники музичної, кіно та відео індустрії, а також інших зацікавлених індустрій.

Вищевказане сприятиме створенню в Україні сприятливих умов для розвитку ІТ-індустрії і захисту авторських та суміжних прав на об’єкти інтелектуальної власності. Це також зніме загрозу включення України до Списку пріоритетного спостереження «Спеціального звіту 301» та залишить Україну в «Загальній системі преференцій» – програмі уряду США з надання безмитного режиму імпорту до США.