Асоціація підприємств інформаційних технологій України (АПІТУ), що вже неодноразово підіймала питання боротьби з корупцією на митниці та «сірим» ринком, проаналізувала ситуацію з імпортом жорстких дисків (HDD) та процесорів для ПК (CPU) в I кварталі 2015 року.
Експерти виявили значну різницю між кількістю ввезеного та проданого товару, що прямо свідчить про великий обсяг контрабанди HDD та CPU.
Так, за даними компанії GfK в I кварталі 2015 року в Україні було продано понад 90 тис. штук HDD, в той час як через митницю, за нашою інформацією, пройшло близько 34 тис. одиниць цього товару.
Таке ж становище і з процесорами для ПК. За наявними в АПІТУ даними в I кварталі через митницю було ввезено 7,6 тис. штук СPU, з яких 4,8 тис. складають процесори ТМ Intel.
Однак, за оцінкою експертів АПІТУ, в I кварталі на ринок України було поставлено 25 тис. штук CPU лише від Intel. Отже лише 19% процесорів ТМ Intel були офіційно ввезені на територію країни, все інше – звичайна контрабанда.
Експерти АПІТУ нещодавно дослідили також імпорт флеш-носіїв за останні 5 місяців і виявили цілу низку фактів їх нелегального ввезення в Україну.
Так, за даними дослідження GfK, яке охоплює майже 60% роздрібного ринку, в період жовтень 2014 – лютий 2015 в Україні було продано понад 1,8 млн штук карт пам’яті та USB Flash Drive. Враховуючи й інші 40% ринку можна говорити про продаж понад 3 млн. штук. В той же час за цей період через митницю пройшло, за інформацією АПІТУ, лише 1 742 тис. одиниць цього товару.
Особливо показовою була ситуація по товарах окремих виробників. Так, фактично в період жовтень 2014 – лютий 2015 було продано 107,5 тис. штук карт пам’яті ТМ A-Data, тоді як офіційно їх завезено в Україну лише 4 тис. штук. Продуктів цієї ж категорії ТМ Verico було продано 36,6 тис. штук, а ввезено лише 6,7 тис. штук.
Та найбільш вражаючими стали факти щодо карт пам’яті ТМ TDK, яких за 5 місяців було реалізовано 28,3 тис. шт., в той час як через митницю, за нашою інформацією, не пройшла жодна карта пам’яті цього виробника. За підрахунками АПІТУ, лише за п’ять місяців втрати бюджету України лише по картах пам’яті склали орієнтовно майже 15 млн. грн.
АПІТУ продовжує займатися проблематикою нелегального імпорту та закликає відповідні державні органи до співпраці та жорсткої боротьби з цим ганебним явищем, від якого державний бюджет недоотримує десятки мільйонів гривень.
Довідково:
АПІТУ заснована в 2007 році, До складу Асоціації входять 64 компанії, серед яких найкрупніші імпортери-дистриб'ютори, вітчизняні та іноземні виробники ІТ товарів, роздрібні мережі, системні інтегратори, консалтингові та юридичні компанії.
Асоціація здійснює вплив на державну політику в сфері ІТ, захищає своїх членів і представляє їх інтереси перед державними органами, лобіює прийняття сприятливих для галузі нормативно-правових актів, розвиває потреби ринку в ІТ-продукції, формує і поширює основи ділової етики, розвиває цивілізовані відносини на ринку, сприяє неформальному спілкуванню і обміну інформацією між членами асоціації, проводить дослідження ринку.