Вплив на вітчизняний ІТ-ринок вступу України до СОТ

Генеральний директор АПІТУ Юрій Пероганич надав коментар журналу "Гвардія":

Як вступ України до СОТ відобразився на вітчизняному ІТ-ринку

Для вітчизняного ІТ-ринку вступ до СОТ є в цілому позитивним явищем. Обсяг ринку розшириться через встановлення 0% ставки мита на всю ІТ-продукцію. Збільшиться рівень проникнення комп’ютерів у домогосподарства, бізнес та державні органи. Збільшиться обсяг послуг, що надаються електронним способом, розширяться можливості електронної освіти. Прискориться формування так званого „інформаційного суспільства”. Суттєвий негатив – дещо зменшаться темпи росту випуску настільних комп’ютерів вітчизняними виробниками через незначне збільшення долі А-брендів.

Вступ до СОТ також відкрив для України можливість переговорів з Європейським Союзом про створення посиленої зони вільної торгівлі (ЗВТ+). Створення з країнами ЄС ЗВТ+ передбачає значне зближення вітчизняної системи технічного регулювання з європейською, що має значно спростити сертифікацію та імпорт не тільки готових кінцевих виробів, але й комплектуючих, запасних частин та витратних матеріалів.

Які тенденції прослідковуються в розвитку різних напрямів ІТ-галузі в даний момент?

У сфері програмного забезпечення при закупівлі продуктів і послуг все частіше використовується модель постачання / придбання «Програмне забезпечення як послуга». Продовжується розвиток моделі «Програмне забезпечення з відкритим кодом» і багато постачальників уже включають таке програмне забезпечення і послуги з його підтримки у свої пропозиції.

У сфері апаратного забезпечення переважаючими темпами розвиваються продажі мобільних та безпровідних пристроїв. Бізнесмени все частіше задумуються, чи варто брати в дорогу ноутбук, чи вистачить кишенькового пристрою. Цьому сприяють, наприклад, компоненти для мобільних Інтернет пристроїв та ультра-мобільних персональних комп’ютерів, які пропонує Intel в рамках її ультра-мобільної платформи, серверні та мережеві прикладення такі як Google Apps, до яких можна отримати доступ будь-звідки. Звичайно кишенькові пристрої ніколи не замінять ноутбуків та десктопів, а будуть використовуватися тільки для короткотермінових відряджень. Збільшується увага до питань підвищення довіри і безпеки споживачів при використанні інформаційно-комунікаційних технологій, захисту особових даних.

В цілому, в ІТ-сфері, на вибір продукту чи послуги все більший вплив мають індивідуальні вимоги кінцевого споживача, а не думка ІТ-менеджера.

В більш далекій перспективі при закупівлях ІТ-систем і ІТ-послуг увага буде приділятися також питанням їх екологічності. Покупці вибиратимуть тих постачальників, які підтримують "зелений ІТ рух". Деякі виробники вже почали роботи з оцінки кількості викидів CO2 під час життєвого циклу їх пристроїв у ланцюзі виробництво-споживання-утилізація.